2003 Ducati ST4S ABS gallery
2003 Ducati ST4S ABS
TYPE: Sport touring
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 996.00 ccm (60.78 cubic inches) | Power: | 117 |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 98.0 x 66.0 mm (3.9 x 2.6 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 217.0 kg (478.4 pounds) |
| Seat height: | 820 mm (32.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,430 mm (56.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 21.00 litres (5.55 gallons) |
News
-
Loving for speed with Ducati 1199 Panigale
2015-03-25 21:58:11
The Ducati 1199 Panigale is one of the sleekest and sportiest bikes out on the market today. It is still being sold and produced, and riders love how they look on this bike - pretty is as pretty►
Read more...
-
Hartford HD-125L Legion, is it a troublemaker or a fuel-eater?
2015-03-27 23:38:57
The Hartford HD-125L Legion is a naked bike that has been manufactured since 2003.
It features a single cylinder, four-stroke engine and has 10.50 horsepower at 7,000 RPMs. This bike has been purchased by younger riders because...
Read more...
-
Harley-Davidson Sportster 883 Roadster, an immortal legend in the world of the bikes
2015-03-27 23:32:35
This brand name sounds like an immortal legend, and this brand name is Harley-Davidson.
The Harley-Davidson Sportster 883 Roadster has the look and feel of the motorcycles from the Hollywood movies. It is very popular among older...
Read more...
-
GreenTrans Ema98, an elegant and ergonomical vehicle
2015-03-27 23:28:35
The GreenTrans Ema98 is an electric scooter that is sleek and trendy. It is very popular all over the world because it is incredibly eco-friendly. It’s sleek and elegant frame has a DC, brushless motor and a 1-speed...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2003
- 2003 Suzuki DR-Z125
- 2003 Suzuki DR-Z125L
- 2003 Suzuki DR200SE
- 2003 Suzuki GS 500 E
- 2003 Suzuki GSF 1200 Bandit
- 2003 Suzuki GSF 1200 S Bandit
- 2003 Suzuki GSF 600 N Bandit
- 2003 Suzuki GSF 600 S Bandit
- 2003 Suzuki GSX 1300 R Hayabusa
- 2003 Suzuki GSX 1400
- 2003 Suzuki GSX 600 F Katana
- 2003 Suzuki GSX 750 F Katana
- 2003 Suzuki GSX-R 1000
- 2003 Suzuki GSX-R 600
- 2003 Suzuki GSX-R 750
- 2003 Suzuki GX 125
- 2003 Suzuki GZ250
- 2003 Suzuki JR 50
- 2003 Suzuki JR 80
- 2003 Suzuki LS 650 P Savage

