2003 Ducati Supersport 1000 DS Half-fairing gallery
2003 Ducati Supersport 1000 DS Half-fairing
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 992.00 ccm (60.53 cubic inches) | Power: | 85,5 |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 94.0 x 71.5 mm (3.7 x 2.8 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 10.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 185.2 kg (408.3 pounds) |
| Seat height: | 820 mm (32.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,395 mm (54.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 16.00 litres (4.23 gallons) |
News
-
Loving for speed with Ducati 1199 Panigale
2015-03-25 21:58:11
The Ducati 1199 Panigale is one of the sleekest and sportiest bikes out on the market today. It is still being sold and produced, and riders love how they look on this bike - pretty is as pretty►
Read more...
-
The old-school custom Flyrite Choppers Bobber draws all the eyes!
2015-03-27 13:05:19
The Flyrite Choppers Bobber is a great custom chopper to get that old school, biker look and feel.
Valued at $16,999 to $20,000, these custom choppers began to be produced in 2010 and most of them are...
Read more...
-
Fischer MRX - More than just a Motorcycle!
2015-03-27 12:57:55
As bright as an egg-yolk, the Fischer MRX draws the eyes with its funky color at first!
The Fischer MRX was built and manufactured beginning in 2013. These bikes are very sporty and trendy and quite popular...
Read more...
-
A Czech-made FGR Midalu 2500 concept
2015-03-27 12:51:50
Rarely but right on target: a Czech FGR Midalu 2500 looks awesome and really jaw-dropping now!
From the Czech made producer, the FGR Midalu 2500 is a prototype/concept model bike. This bike came out for the first...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2003
- 2003 Sachs Roadster 125
- 2003 Sachs Roadster 650
- 2003 Sachs Roadster 800
- 2003 Sachs XTC 125
- 2003 Suzuki AN 400 Burgman
- 2003 Suzuki AN 650 Burgman
- 2003 Suzuki DL 1000 V-Strom
- 2003 Suzuki DR 650 SE
- 2003 Suzuki DR-Z 110
- 2003 Suzuki DR-Z 250
- 2003 Suzuki DR-Z 400
- 2003 Suzuki DR-Z 400 E
- 2003 Suzuki DR-Z 400 S
- 2003 Suzuki DR-Z125
- 2003 Suzuki DR-Z125L
- 2003 Suzuki DR200SE
- 2003 Suzuki GS 500 E
- 2003 Suzuki GSF 1200 Bandit
- 2003 Suzuki GSF 1200 S Bandit
- 2003 Suzuki GSF 600 N Bandit

