2003 Ducati Multistrada 1000 DS gallery
2003 Ducati Multistrada 1000 DS
TYPE: Allround
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 992.00 ccm (60.53 cubic inches) | Power: | 84 |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 94.0 x 71.5 mm (3.7 x 2.8 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 10.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 200.0 kg (440.9 pounds) |
| Seat height: | 820 mm (32.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,462 mm (57.6 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 20.00 litres (5.28 gallons) |
| Color options: | Two-tone grey, red. |
News
-
Loving for speed with Ducati 1199 Panigale
2015-03-25 21:58:11
The Ducati 1199 Panigale is one of the sleekest and sportiest bikes out on the market today. It is still being sold and produced, and riders love how they look on this bike - pretty is as pretty►
Read more...
-
The customized Izuka C150
2015-03-23 15:38:00
This bike is a model of the year 2008 by the Mexican bike manufacturers Izuka. This bike carries a 149 cc single-cylinder four-stroke engine with air cooling system. The body weighs about 140 kg when dry. The Izuka...
Read more...
-
Lehman Trikes Crossbow redefining the concept of luxury touring trike
2015-03-23 22:10:39
If you are looking for a luxury trike which is a real attention getter for you, then you can go for the Lehman Trikes Crossbow. It is a trike that is indeed a real crowd pleaser and has...
Read more...
-
Riding experience with the Boom Trikes Classic Chopper
2015-03-18 18:18:32
This bike gives a powerful riding experience with its powerful 1584 cc engine. The Boom Trikes Classic Chopper has a 4 stroke engine with four-cylinder boxer. The design is equally admired by women drivers. It can even attain...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2003
- 2003 Honda CB600S Hornet
- 2003 Honda CB750 Seven Fifty
- 2003 Honda CB900F Hornet
- 2003 Honda CBR1100XX Super Blackbird
- 2003 Honda CBR600F
- 2003 Honda CBR600FS
- 2003 Honda CBR600RR
- 2003 Honda CBR900RR Fireblade / 954 RR
- 2003 Honda CR125R
- 2003 Honda CR250R
- 2003 Honda CR80R
- 2003 Honda CR80R2
- 2003 Honda CRF450R
- 2003 Honda FES125 Pantheon
- 2003 Honda FJR1300
- 2003 Honda GL1800 Gold Wing
- 2003 Honda Jazz 250
- 2003 Honda NSR125
- 2003 Honda NT 650 Deauville
- 2003 Honda NX-4 FALCON

