2003 Ducati ST4S gallery
2003 Ducati ST4S
TYPE: Sport touring
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 996.00 ccm (60.78 cubic inches) | Power: | 117 |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 98.0 x 66.0 mm (3.9 x 2.6 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 212.0 kg (467.4 pounds) |
| Seat height: | 820 mm (32.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,430 mm (56.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 21.00 litres (5.55 gallons) |
News
-
Loving for speed with Ducati 1199 Panigale
2015-03-25 21:58:11
The Ducati 1199 Panigale is one of the sleekest and sportiest bikes out on the market today. It is still being sold and produced, and riders love how they look on this bike - pretty is as pretty►
Read more...
-
The efficient scooter Keeway ARN 125
2015-03-23 17:11:13
The Keeway make of the year 2010 is a scooter with 125 cc single cylinder, four stroke engines. This scooter is powerful, has the looks and the comfort that a rider looks for.
It has the option...
Read more...
-
Triumph Bonneville, Utah made
2015-03-18 14:58:03
The Triumph Bonneville is a standard motorcycle that has been in production for quite a few decades. It is most famous for its parallel-twin four-stroke engine. The first generation was produced in England from 1959-1983 and production on...
Read more...
-
Bourget Dragons, a dream machine
2015-03-18 18:30:59
These days, almost all of use own bikes as these have become our daily necessities. But what if you like to ride on something that can make you stand apart from others? Then choosing the Bourget Dragons is...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
-
Harley-Davidson FLTC 1340 Tour Glide Classic (reduced effect)
-
Harley-Davidson FXST 1340 Softail (reduced effect)
-
Harley-Davidson FXR 1340 Super Glide (reduced effect)
Other motorcycles in 2003
- 2003 KTM 525 MXC Desert Racing
- 2003 KTM 525 SX Racing
- 2003 KTM 625 SXC
- 2003 KTM 640 Duke
- 2003 KTM 640 LC4 Adventure
- 2003 KTM 640 LC4 Enduro
- 2003 KTM 640 LC4 Supermoto
- 2003 KTM 65 SX
- 2003 KTM 660 LC4 Rally Factory Replica
- 2003 KTM 660 SMC
- 2003 KTM 660 Supermoto Factory Replica
- 2003 KTM 85 SX
- 2003 KTM 950 Adventure S
- 2003 KTM 950 Duke
- 2003 KTM EXC 525
- 2003 Kymco Hipster 125
- 2003 Kymco Pulsar 125
- 2003 Kymco Stryker 125
- 2003 Kymco Venox 250
- 2003 Kymco Zing 125

