2008 Ducati SportClassic Sport 1000 Biposto gallery
2008 Ducati SportClassic Sport 1000 Biposto
TYPE: Classic
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 992.00 ccm (60.53 cubic inches) | Power: | 90,78 |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 94.0 x 71.5 mm (3.7 x 2.8 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 10.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 182.0 kg (401.2 pounds) |
| Seat height: | 825 mm (32.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,425 mm (56.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-R17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-R17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 15.00 litres (3.96 gallons) |
| Color options: | Burnt Yellow with Black Stripe - Black - Aluminium, Black with White Stripe - Black - Aluminium |
News
-
Loving for speed with Ducati 1199 Panigale
2015-03-25 21:58:11
The Ducati 1199 Panigale is one of the sleekest and sportiest bikes out on the market today. It is still being sold and produced, and riders love how they look on this bike - pretty is as pretty►
Read more...
-
Current Motor Maxi Scooter looks incredibly trendy
2015-03-24 18:24:31
For fans of scooters, the Current Motor Maxi Scooter is a great purchase.
Being priced at anywhere from $7,000 to $8,000, these scooters are very popular among the most riders. With speeds up to about 60 miles...
Read more...
-
CSR B09 50 suits better for the moped fans
2015-03-24 16:57:40
For fans of mopeds, the CSR B09 50 is one of the better quality bikes to buy. These scooters have been produced since the early 2000’s and are still in production today.
They are a great handling...
Read more...
-
Feel the classic spirit with CR&S VUN!
2015-03-24 16:51:28
The CR&S VUN is a great motorcycle for those riders who love the classic look and feel to a modern bike.
These bikes have been very popular, and the pricing for them starts at only $19,000. The...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Husqvarna TC 510
- 2008 Husqvarna TE 250
- 2008 Husqvarna TE 450
- 2008 Husqvarna TE 510
- 2008 Husqvarna TE 610
- 2008 Husqvarna TXC 250
- 2008 Husqvarna TXC 450
- 2008 Husqvarna TXC 510
- 2008 Husqvarna WR 125
- 2008 Husqvarna WR 250
- 2008 Husqvarna WRE 125
- 2008 Hyosung GT 125
- 2008 Hyosung GT 125 R
- 2008 Hyosung GT 250
- 2008 Hyosung GT 250 R
- 2008 Hyosung GT 650
- 2008 Hyosung GT 650 R
- 2008 Hyosung GT 650 S
- 2008 Hyosung GV 125 C
- 2008 Hyosung GV 250

