2014 Ducati 1199 Panigale gallery
2014 Ducati 1199 Panigale
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1198.00 ccm (73.10 cubic inches) | Power: | 195.00 |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 112.0 x 60.8 mm (4.4 x 2.4 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 166.5 kg (367.1 pounds) |
| Seat height: | 825 mm (32.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,437 mm (56.6 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 200/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc. ABS. Floating discs. Four-piston calipers. Radially mounted. |
| Rear brakes: | Single disc. ABS. Two-piston calipers. |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 17.00 litres (4.49 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Red, white |
News
-
Loving for speed with Ducati 1199 Panigale
2015-03-25 21:58:11
The Ducati 1199 Panigale is one of the sleekest and sportiest bikes out on the market today. It is still being sold and produced, and riders love how they look on this bike - pretty is as pretty►
Read more...
-
E-Max 100L reveals the electric power
2015-03-26 00:53:01
The E-Max 100L is a great scooter for those young riders or just fans of bikes, in general. Most of these models were made in the middle 2000’s around 2008 to 2010, but some are still being made...
Read more...
-
The electric ECRP 1.4 racebike sells itself!
2015-03-26 00:45:53
If your aim is to look for one of the sportiest and sleekest bikes, look no further than the ECRP 1.4. This electric bike has been produced since the early 2000’s and is still being produced and sold...
Read more...
-
Ecosse Heretic Ag, limited edition
2015-03-26 00:38:38
The Ecosse Heretic Ag is considered a naked bike of Titanium limited edition series.
This bike can be changed and designed in many different ways. It comes in the basic silver color frame, but many fans of...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2014
- 2014 Honda ST1300A Pan-European
- 2014 Honda TMX Supremo
- 2014 Honda VFR1200F
- 2014 Honda VFR1200X Crosstourer
- 2014 Honda VFR800F
- 2014 Honda Vision 110
- 2014 Honda Vision 50
- 2014 Honda VT400S
- 2014 Honda Wave 100R
- 2014 Honda Wave Dash 110
- 2014 Honda XR125L
- 2014 Honda Zoomer-X
- 2014 Husqvarna 701
- 2014 Husqvarna FC 250
- 2014 Husqvarna FC 350
- 2014 Husqvarna FC 450
- 2014 Husqvarna FE 250
- 2014 Husqvarna FE 350
- 2014 Husqvarna FE 450
- 2014 Husqvarna FE 501

