2014 Moto Guzzi California 1400 Touring gallery
2014 Moto Guzzi California 1400 Touring
TYPE: Touring
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1380.00 ccm (84.21 cubic inches) | Power: | 96.00 |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 10.5 x 0.0 mm (0.4 x inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Oil & air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 322.0 kg (709.9 pounds) |
| Seat height: | 740 mm (29.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,665 mm (65.6 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/70-18 |
| Rear tyre dimensions: | 200/60-16 |
| Front brakes: | Double disc. ABS |
| Rear brakes: | Single disc. ABS |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 20.50 litres (5.42 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Black |
News
-
Moto Guzzi V7 Stone, an icon bike in the riding world
2015-03-30 03:28:32
The Moto Guzzi V7 Stone is a very popular bike from 2014 and is still being produced and manufactured today. Keeping the respect to the bike traditions, it is truly stylish and really iconic vehicle.
Young riders►
Read more...
-
Rhino Hunter R wins all the trophies!
2015-03-30 21:23:46
The Rhino Hunter R (where R means Rigid) is considered to be a custom cruiser from 2007. It was produced and sold all over the world, but is deeply rooted in the USA traditional custom cruisers and qualifies...
Read more...
-
Smart and sporty Ravi Piaggio Storm 125
2015-03-30 21:15:16
The Ravi Piaggio Storm 125 is a sport bike from 2008 and it is a smart well-designed bike for new learners. It takes practically no efforts to handle and drive and it has a powerful engine and manageable...
Read more...
-
A flying-shaped motard of Quantya Strada
2015-03-30 21:07:26
The Quantya Strada is a supermotard that was made in 2011. It is priced at $10,700 and can go up to $15,000 depending on all the changes and modifications added to the frame.
The Quantya Strada has...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2014
- 2014 Suzuki ST250 E Type
- 2014 Suzuki SV 650 ABS
- 2014 Suzuki SV 650 S
- 2014 Suzuki Swish 125
- 2014 Suzuki TF 125
- 2014 Suzuki Thunder 125
- 2014 Suzuki Trojan
- 2014 Suzuki TU250X
- 2014 Suzuki V-Strom 1000 ABS
- 2014 Suzuki V-Strom 1000 ABS Adventure
- 2014 Suzuki V-Strom 650 ABS
- 2014 Suzuki V-Strom 650 ABS Adventure
- 2014 Suzuki Van Van 125
- 2014 Sym Maxsym 600i ABS
- 2014 Sym Wolf SB125N
- 2014 Triumph America
- 2014 Triumph America LT
- 2014 Triumph Bonneville
- 2014 Triumph Bonneville Special Edition
- 2014 Triumph Bonneville T100

