2014 Honda CBR600RR ABS gallery
2014 Honda CBR600RR ABS
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 599.00 ccm (36.55 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | In-line four, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 67.0 x 42.5 mm (2.6 x 1.7 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 310.0 kg (683.4 pounds) |
| Seat height: | 820 mm (32.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,369 mm (53.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc. ABS. Floating discs. Four-piston calipers. Radially mounted. |
| Rear brakes: | Single disc. ABS. Single-piston caliper. |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 18.17 litres (4.80 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Red |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
The Korean sports bike Hyosung GT250R
2015-03-23 14:51:34
The Korean made Hyosung GT250R bike is a modern design of sports bike which touched the hearts of all fancy bike lovers.
The bike has a mean look with a nicely chunked body and has a powerful...
Read more...
-
Go the Distance, Go with the Mahindra Duro Scooter Bike
2015-03-24 01:44:48
Mahindra Duro is a four-stroke scooter manufactured in India. The bike has a 125cc, 8 bhp engine that can muscle through tough terrain. This is highly supported
This is highly supported with the engine which kicks off...
Read more...
-
The high performing scooty Innoscooter EM 2500 L
2015-03-23 15:03:25
The scooter by Innoscooter is made colourful enough to attract the passerby. With a colour option of blue and silver, red and black, yellow and black, this bike is merely weighing 85 kg. It has an automatic gearbox...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2014
- 2014 Yamaha XJ6 SP
- 2014 Yamaha XJR 1300
- 2014 Yamaha XJR 1300 Eau Rouge by Deus
- 2014 Yamaha XT 1200Z
- 2014 Yamaha XT 1200ZE
- 2014 Yamaha XT 250
- 2014 Yamaha XT 660 R
- 2014 Yamaha XT 660 X
- 2014 Yamaha XT 660Z Tenere
- 2014 Yamaha XT 660Z Tenere ABS
- 2014 Yamaha XV1900A Casual Full Dress
- 2014 Yamaha XV1900A Midnight Star
- 2014 Yamaha XV950
- 2014 Yamaha XV950R
- 2014 Yamaha XVS 1300 A Midnight Star
- 2014 Yamaha XVS1300 CFD
- 2014 Yamaha XVS1300 Custom
- 2014 Yamaha XVS950A Midnight Star
- 2014 Yamaha YBR 125
- 2014 Yamaha YBR 125 Custom

