2014 Honda CBF125 gallery
2014 Honda CBF125
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 124.70 ccm (7.61 cubic inches) | Power: | 11.13 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 52.4 x 57.8 mm (2.1 x 2.3 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 128.0 kg (282.2 pounds) |
| Seat height: | 792 mm (31.2 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,270 mm (50.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 80/100-M17 |
| Rear tyre dimensions: | 100/90-M17 |
| Front brakes: | Single disc. 2-pod calliper and resin mould pads |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 13.00 litres (3.43 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Red, black, white |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
Diamo Cruiser redefining a comfort riding
2015-03-25 21:01:34
If you are looking for a sporty and classic bike, the Diamo Cruiser is a great choice for anyone who loves to ride.
The Diamo Cruiser is a custom cruiser that is very popular all over the world. This...
Read more...
-
A Chinese Dfang DF125-3 runner
2015-03-25 20:45:19
The Dfang DF 125-3 is a Chinese-made bike from the Dongfang Motor Company. This model had smooth shapes and was made mostly in the early 2000’s. However time passed, but it is still quite popular today.
This...
Read more...
-
An Asian trickster of Demak Evo Z
2015-03-24 19:15:53
The Demak Evo Z is a great scooter for those who are just learning to ride or those riders who have been riding for years. These bikes are sold in Asia and have been produced for a few...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2014
- 2014 Aprilia SR 50 R
- 2014 Aprilia SR Max 300
- 2014 Aprilia SR Motard 125
- 2014 Aprilia SR Motard 50
- 2014 Aprilia SRV 850
- 2014 Aprilia SX 50
- 2014 Aprilia Tuono V4R APRC
- 2014 Aspes Perseus Hybrid 150
- 2014 Aspes Vega Hybrid 125
- 2014 Aspes Vega Hybrid 50
- 2014 Brammo Empulse
- 2014 Brammo Empulse LE
- 2014 Brammo Empulse R
- 2014 Brammo Enertia Plus
- 2014 Brammo Enertia Plus LE
- 2014 BucciMoto BR1F6 Cross
- 2014 BucciMoto BR1F6 Motard
- 2014 CCM GP450
- 2014 Ducati 1199 Panigale
- 2014 Ducati 1199 Panigale R

