2014 Honda CBR1000RR gallery
2014 Honda CBR1000RR
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 999.00 ccm (60.96 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | In-line four, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 76.0 x 55.1 mm (3.0 x 2.2 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.3:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 320.0 kg (705.5 pounds) |
| Seat height: | 818 mm (32.2 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,410 mm (55.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 190/50-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc. Floating discs. Four-piston calipers. Radially mounted. |
| Rear brakes: | Single disc. Single-piston caliper. |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 17.79 litres (4.70 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Black, Pearl White |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
Riding the Highland 950 V2 Outback Adventure
2015-03-21 17:13:31
This Enduro machine was brought into existence by the Highland Motors in the year 1999 and then reintroduced with relevant changes. The first one was the carburettor model. Later on this bike saw a lot of changes.
...
Read more...
-
A street legal Kikker 5150 Hardknock Frisco Bobber bike
2015-03-23 17:15:53
If you are looking for a bike that is street legal in both Europe and USA, then you should go for the Kikker 5150 Hardknock Frisco Bobber. From now onwards this bike would be sold as a fully...
Read more...
-
Extremely rare Lambretta Due 50
2015-03-23 17:55:05
It is indeed extremely rare to find such features in any 50 cc scooter that you can find in the Lambretta Due 50. These features make the scooter special for each owner who wants to own something that...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2014
- 2014 Honda Fireblade SP
- 2014 Honda Gold Wing F6B
- 2014 Honda Grom
- 2014 Honda NC700X
- 2014 Honda NC750D Integra
- 2014 Honda NC750S
- 2014 Honda NC750X
- 2014 Honda NSC110 Dio
- 2014 Honda NSC50R
- 2014 Honda NSS300 Forza
- 2014 Honda PCX125
- 2014 Honda PCX150
- 2014 Honda Scoopy
- 2014 Honda SH Mode 125
- 2014 Honda SH125i
- 2014 Honda ST1300 ABS
- 2014 Honda ST1300A Pan-European
- 2014 Honda TMX Supremo
- 2014 Honda VFR1200F
- 2014 Honda VFR1200X Crosstourer

