2014 Honda CBR600RR gallery
2014 Honda CBR600RR
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 599.00 ccm (36.55 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | In-line four, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 67.0 x 42.5 mm (2.6 x 1.7 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 310.0 kg (683.4 pounds) |
| Seat height: | 820 mm (32.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,369 mm (53.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc. Floating discs. Four-piston calipers. Radially mounted. |
| Rear brakes: | Single disc. Single-piston caliper. |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 18.17 litres (4.80 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Red, White/Blue/Red, Black |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
The king BMC Choppers Big Daddy
2015-03-18 18:10:03
This bike is one of the bravest as well as the highest rated choppers in the bike manufacturing history. The 6 speed transmission and v2 two-stroke engines with a tank capacity of 15.56 L gives the opportunity to...
Read more...
-
The Bikers Dream Hero Honda CBZ
2015-03-21 17:06:03
This dream bike came into existence in the year 1999. Hero Honda was manufactured by none other than the Hero MotoCorp. This bike can attain a high speed of 111km per hour. The body has been designed beautifully...
Read more...
-
AJP PR4 Enduro - for those who love riding
2015-03-18 15:28:44
The AJP PR4 Enduro that made in Portugal is a great bike both for the beginners as well as those riders who genuinely just love to ride. This bike features Paioli suspension and a see-thru gas tank that...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2014
- 2014 Kawasaki KX250F
- 2014 Kawasaki KX450F
- 2014 Kawasaki KX65
- 2014 Kawasaki KX85
- 2014 Kawasaki KX85-I
- 2014 Kawasaki KX85-II
- 2014 Kawasaki Ninja 1000
- 2014 Kawasaki Ninja 1000 ABS
- 2014 Kawasaki Ninja 250
- 2014 Kawasaki Ninja 250R
- 2014 Kawasaki Ninja 300
- 2014 Kawasaki Ninja 300 ABS
- 2014 Kawasaki Ninja 300 ABS SE
- 2014 Kawasaki Ninja 300 SE
- 2014 Kawasaki Ninja 400
- 2014 Kawasaki Ninja 400R Special Edition
- 2014 Kawasaki Ninja 650
- 2014 Kawasaki Ninja 650 ABS
- 2014 Kawasaki Ninja ZX-10R
- 2014 Kawasaki Ninja ZX-10R ABS

