2003 Ducati ST2 gallery
2003 Ducati ST2
TYPE: Sport touring
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 944.00 ccm (57.60 cubic inches) | Power: | 83 |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 94.0 x 68.0 mm (3.7 x 2.7 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 10.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 209.0 kg (460.8 pounds) |
| Seat height: | 820 mm (32.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,430 mm (56.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 170/60-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 21.00 litres (5.55 gallons) |
News
-
Loving for speed with Ducati 1199 Panigale
2015-03-25 21:58:11
The Ducati 1199 Panigale is one of the sleekest and sportiest bikes out on the market today. It is still being sold and produced, and riders love how they look on this bike - pretty is as pretty►
Read more...
-
Samurai Chopper Type 1 challenges the race
2015-03-31 00:57:18
Zero Engineering is a Japanese company which is engaged in designing of custom bikes since 1992. It was founded in the Japanese city of Okazaki. But now it has a full representation in the United States, located in...
Read more...
-
Sachs SR 125: better than just a bike
2015-03-31 00:50:14
Even if you're a balanced and brooked no fuss person who used to ride slowly, this Sachs SR 125 bike will make you change your usual style. At the moment when you take the wheel of this "crazy...
Read more...
-
Roehr 1130 Superbike, exotic and breathless
2015-03-30 21:46:19
The Roehr 1130 Superbike is a sports bike from 2008 and is one of the newest generations of American motorcycles. Looking exotic, isn't it?
These bikes are valued at $39,995 and have a V2, four-stroke engine and...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2003
- 2003 Honda ST1300 Pan-European
- 2003 Honda VF750 Magna
- 2003 Honda VFR800VTEC
- 2003 Honda VT1100C2 Shadow
- 2003 Honda VT125 Shadow
- 2003 Honda VT600C Shadow
- 2003 Honda VT750C2 Shadow
- 2003 Honda VT750C3 Black Widow
- 2003 Honda VTR1000F FireStorm / Super Hawk
- 2003 Honda VTR1000SP-2
- 2003 Honda VTX1300S
- 2003 Honda VTX1800
- 2003 Honda X-Eleven
- 2003 Honda X8R-S
- 2003 Honda XL1000 Varadero
- 2003 Honda XL125 Varadero
- 2003 Honda XL650 Transalp
- 2003 Honda XR100R
- 2003 Honda XR125L
- 2003 Honda XR50R

