2013 Ducati 1199 Panigale S gallery
2013 Ducati 1199 Panigale S
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1198.00 ccm (73.10 cubic inches) | Power: | 191,77 |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 112.0 x 60.8 mm (4.4 x 2.4 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 164.0 kg (361.6 pounds) |
| Seat height: | 825 mm (32.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,437 mm (56.6 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 200/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc. ABS. Floating discs. Four-piston calipers. Radially mounted. |
| Rear brakes: | Single disc. Two-piston calipers. |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 17.00 litres (4.49 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Red, white |
News
-
Loving for speed with Ducati 1199 Panigale
2015-03-25 21:58:11
The Ducati 1199 Panigale is one of the sleekest and sportiest bikes out on the market today. It is still being sold and produced, and riders love how they look on this bike - pretty is as pretty►
Read more...
-
MotoCzysz C1 990: difficult to pronounce, easy to ride
2015-03-30 04:03:04
If you can pronounce the awfully difficult brand name of this bike, you definitely can ride it!
The MotoCzysz C1 990 is from 2011 and is considered to be a sports bike. This is one of the...
Read more...
-
A plain design plus simple colours defining the Motobi 254
2015-03-30 03:56:10
The Motobi 254 is a classic bike from the early to late 1990’s. Featuring a simple design and plain colors, it was considered to be one of the design predecessors of such bike giants as Benelli or Moto...
Read more...
-
A supermotard of Moto Union/OMV 125 Dandy, faster and thriftier
2015-03-30 03:47:58
The Moto Union/OMV 125 Dandy was a bike that was produced in 1999-2001. It is considered a supermotard.
The Moto Union/OMV 125 Dandy has a single cylinder, four-stroke engine with chain transmission. It was very popular among...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2013
- 2013 Triumph Scrambler
- 2013 Triumph Speed Triple
- 2013 Triumph Speed Triple R
- 2013 Triumph Speedmaster
- 2013 Triumph Sprint GT
- 2013 Triumph Street Triple
- 2013 Triumph Street Triple R
- 2013 Triumph Thruxton
- 2013 Triumph Thunderbird
- 2013 Triumph Thunderbird Storm
- 2013 Triumph Tiger 1050
- 2013 Triumph Tiger 1050 SE
- 2013 Triumph Tiger 800
- 2013 Triumph Tiger 800 XC
- 2013 Triumph Tiger Explorer
- 2013 Triumph Tiger Explorer XC
- 2013 Triumph Trophy
- 2013 Triumph Trophy SE
- 2013 Victory Arlen Ness Vision
- 2013 Victory Boardwalk

