2003 Ducati Monster S4 gallery
2003 Ducati Monster S4
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 916.00 ccm (55.89 cubic inches) | Power: | 101 |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 94.0 x 66.0 mm (3.7 x 2.6 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 193.0 kg (425.5 pounds) |
| Seat height: | 803 mm (31.6 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,440 mm (56.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 15.00 litres (3.96 gallons) |
News
-
Loving for speed with Ducati 1199 Panigale
2015-03-25 21:58:11
The Ducati 1199 Panigale is one of the sleekest and sportiest bikes out on the market today. It is still being sold and produced, and riders love how they look on this bike - pretty is as pretty►
Read more...
-
Victory V92C, a real American cruiser
2015-03-31 03:55:46
The Victory V92C was released in 2000. This motorcycle has a good potential and its shortcomings, which were identified by practices, were fixed in later models, starting with 2002. The original model has an engine with a displacement...
Read more...
-
Vibgyor Gallop 100: a classic parquet enduro
2015-03-31 03:52:52
Among two-wheelers, today become very popular heavy tourist or parquet Enduro (dual-purpose motorcycles, or universals). Vibgyor Gallop 100 is a stunning its example.
These types of motorcycles are very similar, despite their different tooling and handling characteristics. In...
Read more...
-
Vespa Cosa 200 GS: people like it!
2015-03-31 03:48:25
The Vespa scooters have been launched by the Italian Piaggio & Co already more than half a century. During this time, nobody from fans of such vehicles didn't dare to have doubts about the quality of scooters of...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
-
Harley-Davidson 1340 Dyna Low Rider
-
Harley-Davidson 1340 Springer Softail (reduced effect)
-
Harley-Davidson Dyna Glide Sturgis
Other motorcycles in 2003
- 2003 Harley-Davidson FLTRI Road Glide
- 2003 Harley-Davidson FXD Dyna Super Glide
- 2003 Harley-Davidson FXDL Dyna Low Rider
- 2003 Harley-Davidson FXDWG Dyna Wide Glide
- 2003 Harley-Davidson FXDX Dyna Super Glide Sport
- 2003 Harley-Davidson FXDXT Dyna Super Glide T-Sport
- 2003 Harley-Davidson FXST Softail Standard
- 2003 Harley-Davidson FXSTB Night Train
- 2003 Harley-Davidson FXSTD Softail Deuce
- 2003 Harley-Davidson FXSTDI Softail Deuce
- 2003 Harley-Davidson FXSTS Springer Softail
- 2003 Harley-Davidson VRSCA V-Rod
- 2003 Harley-Davidson XL 53C Sportster Custom 53
- 2003 Harley-Davidson XL1200C Sportster 1200 Custom
- 2003 Harley-Davidson XL1200S Sportster 1200 Sport
- 2003 Harley-Davidson XL883C Sportster 883 Custom
- 2003 Harley-Davidson XL883R Sportster
- 2003 Harley-Davidson XLH Sportster 1200
- 2003 Harley-Davidson XLH Sportster 883
- 2003 Harley-Davidson XLH Sportster 883 Hugger

