2003 Ducati ST4 gallery
2003 Ducati ST4
TYPE: Sport touring
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 916.00 ccm (55.89 cubic inches) | Power: | 105 |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 94.0 x 66.0 mm (3.7 x 2.6 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.1:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 215.0 kg (474.0 pounds) |
| Seat height: | 820 mm (32.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,430 mm (56.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 21.00 litres (5.55 gallons) |
News
-
Loving for speed with Ducati 1199 Panigale
2015-03-25 21:58:11
The Ducati 1199 Panigale is one of the sleekest and sportiest bikes out on the market today. It is still being sold and produced, and riders love how they look on this bike - pretty is as pretty►
Read more...
-
Wakan Racing 1640, a classic example of innovative makes
2015-03-27 16:39:46
French Wakan Motorcycles manufacturer presented a new Wakan Racing 1640 motorcycle model several years ago.
The main idea of the designers for theWakan brand was to produce compact light-weighted motorcycles, on a frame which would establish a...
Read more...
-
Zongshen 110-9 looking like a predator
2015-03-27 16:19:52
Motorcycles to feel and ride equally well in the city and in the countryside, belong to a class of universals or all-round motorcycles as well.
As a rule, this group consists of inexpensive and unpretentious motorcycles, perfect...
Read more...
-
Znen ZN 125-21, a perfect bike for active touring
2015-03-27 16:12:53
This cute bike keeps attention with its design in retro style and in a strange way will remind you someone else. And no wonder, because Znen ZN 125-21 is externally very similar to the Honda Joker, as it...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2003
- 2003 KTM 525 SX Racing
- 2003 KTM 625 SXC
- 2003 KTM 640 Duke
- 2003 KTM 640 LC4 Adventure
- 2003 KTM 640 LC4 Enduro
- 2003 KTM 640 LC4 Supermoto
- 2003 KTM 65 SX
- 2003 KTM 660 LC4 Rally Factory Replica
- 2003 KTM 660 SMC
- 2003 KTM 660 Supermoto Factory Replica
- 2003 KTM 85 SX
- 2003 KTM 950 Adventure S
- 2003 KTM 950 Duke
- 2003 KTM EXC 525
- 2003 Kymco Hipster 125
- 2003 Kymco Pulsar 125
- 2003 Kymco Stryker 125
- 2003 Kymco Venox 250
- 2003 Kymco Zing 125
- 2003 Linhai Main Street 260

