2007 Yamaha YZ 250 gallery
2007 Yamaha YZ 250
TYPE: Motocross
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 249.00 ccm (15.19 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 2 |
| Bore x stroke: | 66.4 x 72.0 mm (2.6 x 2.8 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 9.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 96.0 kg (211.6 pounds) |
| Seat height: | 993 mm (39.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,481 mm (58.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 80/80-M21 |
| Rear tyre dimensions: | 110/90-M19 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 7.94 litres (2.10 gallons) |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
MV Agusta Brutale improving efficiency
2015-03-30 15:24:39
The fans of brutal Italian bikes would surely love this MV Agusta Brutale - just look at the brand name!
The MV Agusta Brutale is a naked bike from 2013. The MV Agusta Brutale is valued at $11,998...
Read more...
-
MuZ TS 125 imposing in form
2015-03-30 15:18:34
The MuZ TS 125 is a very classic bike that was first made and sold in 1981. This bike handles incredibly easy, and a lot of the skillful riders really like the way it rides and handles.
...
Read more...
-
Alabama-built Motus MST hits the city streets!
2015-03-30 15:11:34
Hitting the streets with Motus MST is a kid stuff.
The Motus MST is a current bike that is made in Alabama. The Motus MST is a V4, liquid cooled bike. The wheels are forged, aluminum OZ...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 Honda SH125i
- 2007 Honda Shadow 750
- 2007 Honda Shadow Aero
- 2007 Honda Shadow Sabre
- 2007 Honda Shadow Spirit
- 2007 Honda Shadow Spirit 750 (VT750C2)
- 2007 Honda Shadow Spirit 750DC (VT 750 DC)
- 2007 Honda Shadow VLX
- 2007 Honda Shadow VLX Deluxe
- 2007 Honda Silver Wing
- 2007 Honda Silver Wing 400
- 2007 Honda Silver Wing ABS
- 2007 Honda ST1300 Pan-European
- 2007 Honda ST1300 Pan-European ABS
- 2007 Honda VFR800 Interceptor
- 2007 Honda VFR800 Interceptor ABS
- 2007 Honda VT125C Shadow
- 2007 Honda VTX1300C
- 2007 Honda VTX1300R
- 2007 Honda VTX1300S

