2010 Benelli Tornado Naked Tre 899 s gallery
2010 Benelli Tornado Naked Tre 899 s
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 899.00 ccm (54.86 cubic inches) | Power: | 118,01 |
| Engine type: | In-line three, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 88.0 x 49.2 mm (3.5 x 1.9 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 208.0 kg (458.6 pounds) |
| Seat height: | 780 mm (30.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,443 mm (56.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 190/50-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 16.00 litres (4.23 gallons) |
| Color options: | Orange/black, white/black |
News
-
Benelli TnT 1130 - a Funky Stylish Boy
2015-03-18 17:33:29
One of the striking features of the bike by DSK, Benelli TnT 1130 is its design and look. For those bike enthusiasts who are looking for the one of the best combination of performance and design, then this►
Read more...
-
Derringer Derringer sold by the piece
2015-03-27 01:30:19
Some of the eye-catching but rare known electric bicycles in the world are from the Derringer Company. Since the early 1920’s, this company has been making bikes that are made for not only riding, but intense racing as...
Read more...
-
Nestling close to the Erik Buell Racing 1125R DSB - that is how they race!
2015-03-26 01:07:02
The Erik Buell Racing 1125R DSB is one of the most popular in the bike racing world. With a price tag of $15,900, this bike is not cheap, it cannot be denied. However, it will show all of...
Read more...
-
Enfield 350 Bullet Deluxe - A Silver Enfield Bullet
2015-03-26 00:59:25
The Enfield 350 Bullet Deluxe is one of the most popular motorcycles around; that is why one can tell about a "silver bullet" of the Enfield. It has such a classic look and feel to it and is...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Linhai Drive In 125
- 2010 Linhai Drive In 150
- 2010 Linhai Drive-In 200
- 2010 Linhai Eggy 125
- 2010 Linhai Mainstreet 300
- 2010 Linhai Prince LH 50
- 2010 LML Adreno FX
- 2010 LML Beamer
- 2010 LML Freedom DX
- 2010 LML Freedom Prima 110
- 2010 LML Freedom Prima 125
- 2010 LML Freedom Topper
- 2010 LML Graptor
- 2010 LML NV Spl
- 2010 LML Select II
- 2010 Malaguti Blog 125 i.e.
- 2010 Malaguti Blog 160 i.e.
- 2010 Malaguti Centro 125 i.e.
- 2010 Malaguti Centro 160 i.e.
- 2010 Malaguti Centro 50 4T

