2010 Can-Am Spyder RT gallery
2010 Can-Am Spyder RT
TYPE: Touring
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 998.00 ccm (60.90 cubic inches) | Power: | 100 |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 97.0 x 68.0 mm (3.8 x 2.7 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 421.0 kg (928.1 pounds) |
| Seat height: | 772 mm (30.4 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,708 mm (67.2 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 165/65-R14 |
| Rear tyre dimensions: | 225/50-R15 |
| Front brakes: | Double disc. EBD, ABS. 4 piston calipers. Foot-actuated, fully integrated hydraulic 3-wheel braking system. |
| Rear brakes: | Single disc. EBD, ABS |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 25.00 litres (6.61 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Full moon silver. |
News
-
Can-Am MX6 400: A wonderful crossover bike
2015-03-18 21:45:34
In the year 1980 the Can-Am MX6 400 bike came into existence, and it is still going strong. There is no shortage of popularity for this bike in the market. You would often find bike enthusiasts riding the►
Read more...
-
Vmoto Briza: the Australian player on the moto market
2015-03-31 04:03:36
The Vmoto company is an Australian manufacturer of motorcycles from Perth. Its production facilities are located in China. Today Vmoto company says about the expansion of its production, which is related
Today Vmoto company says about the...
Read more...
-
Viper Diablo, stunning and powerful
2015-03-31 03:59:58
Viper is a well-known Chinese brand, which produced motorcycles, mopeds, scooters, ATVs. It includes a range of high-tech enterprises in China.
No matter whether it is a motorcycle, ATV or scooter from VIPER, the whole number of...
Read more...
-
Victory V92C, a real American cruiser
2015-03-31 03:55:46
The Victory V92C was released in 2000. This motorcycle has a good potential and its shortcomings, which were identified by practices, were fixed in later models, starting with 2002. The original model has an engine with a displacement...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Yamaha WR250X
- 2010 Yamaha WR450 F
- 2010 Yamaha X-City 125
- 2010 Yamaha X-City 250
- 2010 Yamaha X-Max 125
- 2010 Yamaha X-Max 250
- 2010 Yamaha XJ Diversion F
- 2010 Yamaha XJ Diversion F ABS
- 2010 Yamaha XJ6
- 2010 Yamaha XJ6 Diversion
- 2010 Yamaha XJ6 Diversion ABS
- 2010 Yamaha XT 250
- 2010 Yamaha XT 660 R
- 2010 Yamaha XT 660 X
- 2010 Yamaha XVS 1300 A Midnight Star
- 2010 Yamaha XVS950A Midnight Star
- 2010 Yamaha YBR 125
- 2010 Yamaha YZ 125
- 2010 Yamaha YZ 250
- 2010 Yamaha YZ 250 F
