2004 Suzuki GSX-R 600 gallery
2004 Suzuki GSX-R 600
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 599.00 ccm (36.55 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | In-line four | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 67.0 x 42.5 mm (2.6 x 1.7 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 161.0 kg (354.9 pounds) |
| Seat height: | 825 mm (32.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,390 mm (54.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 17.00 litres (4.49 gallons) |
| Color options: | Blue/White, Yellow, Black |
News
-
Suzuki Bandit 400 is ideal for the urban ride
2015-03-31 02:12:22
If you are a resident of the metropolis, who wants to choose the first motorcycle and feel a real drive, the perfect choice for you will become Suzuki Bandit 400!
Why Bandit? Because this bike has excellent►
Read more...
-
A rare bird, American Ironhorse Slammer
2015-03-18 16:28:20
Enthusiasts of big bikes will find American Ironhorse Slammer well suited for their preferences. Production of the American Ironhorse Slammer started 2005 and sub-models are made to improve the bikes’ specifications and features on the following years up...
Read more...
-
Beta Alp 200 survives all the competition
2015-03-18 17:37:51
For bike lovers, it is extremely important to know if they can ride off the roads as well. For riding off roads with an equally satisfying performance, the Beta Alp 200 bike manufacturers have provided them with a...
Read more...
-
AJS Daytona 125, an awesome creature
2015-03-18 15:32:48
The AJS Daytona 125 is an awesome bike for new riders who are ready to learn how to ride and really enjoy a superior quality scooter. This bike has become very popular in the riding world, and many...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2004
- 2004 Yamaha TT-R 125
- 2004 Yamaha TT-R 125 LW E
- 2004 Yamaha TT-R 225
- 2004 Yamaha TT-R 90 E
- 2004 Yamaha TW 125
- 2004 Yamaha TZR 50
- 2004 Yamaha Versity 300
- 2004 Yamaha WR250F
- 2004 Yamaha WR450 F
- 2004 Yamaha WR450 F 2TRAC
- 2004 Yamaha XJR 1300
- 2004 Yamaha XT 660 R
- 2004 Yamaha XT 660 X Supermotard
- 2004 Yamaha XVS 1100 A DragStar Classic
- 2004 Yamaha XVS 1100 Drag Star
- 2004 Yamaha XVS 125 Drag Star
- 2004 Yamaha XVS 250 Drag Star
- 2004 Yamaha XVS 650 A DragStar Classic
- 2004 Yamaha XVS 650 Drag Star
- 2004 Yamaha YZ 125

