2004 Suzuki DR200SE gallery
2004 Suzuki DR200SE
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 199.00 ccm (12.14 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 66.0 x 58.2 mm (2.6 x 2.3 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Compression: | 9.4:1 | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 113.0 kg (249.1 pounds) |
| Seat height: | 810 mm (31.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,405 mm (55.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 70/90-21 |
| Rear tyre dimensions: | 100/90-18 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 13.00 litres (3.43 gallons) |
| Color options: | Yellow, Blue/White |
News
-
Suzuki Bandit 400 is ideal for the urban ride
2015-03-31 02:12:22
If you are a resident of the metropolis, who wants to choose the first motorcycle and feel a real drive, the perfect choice for you will become Suzuki Bandit 400!
Why Bandit? Because this bike has excellent►
Read more...
-
Riding the terrain with a powerful Loncin LX 200 GY-4A
2015-03-23 23:02:58
The bike has been developed by the Loncin manufacturers in the year 2005. It has a single cylinder four-stroke 194 cc engine. The Loncin LX 200 GY-4A bike is categorized under supermotard sports bikes. It can deliver a...
Read more...
-
Cheetah Trike Chopper ensures the rider
2015-03-18 22:36:52
The Cheetah Trike Chopper is a three wheeler motorcycle produced and manufactured since 1974. It is famous for its three-wheeler style of riding. The motorcycle has an amazing performance, and steering is heaven as it’s quite easy for...
Read more...
-
BSA SR 500 Gold - For the Lovers of Classics
2015-03-18 18:40:20
If you are a true classic bike lover, then there can be no alternative to a BSA SR 500 Gold. This is one of the bike models that will remind you the retro bikes of several decades ago....
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
-
Kawasaki Vulcan 1700 Vaquero ABS
-
Kawasaki ZRX1200 DAEG Black Limited
-
Kawasaki Ninja ZX-14R ABS Special Edition
Other motorcycles in 2004
- 2004 Buell Lightning XB9S
- 2004 Cagiva Mito 125
- 2004 Cagiva Navigator 1000
- 2004 Cagiva Raptor 1000
- 2004 Cagiva Raptor 125
- 2004 Cagiva Raptor 650
- 2004 Cagiva V-Raptor 1000
- 2004 Cagiva V-Raptor 650
- 2004 Cagiva Xtra-Raptor 1000
- 2004 CPI GTR 50
- 2004 CPI Hussar 50
- 2004 CPI Oliver 50
- 2004 CPI Popcorn 50
- 2004 CPI Supercross 50
- 2004 CPI Supermoto 50
- 2004 Daelim Altino 125 ES
- 2004 Daelim Daystar VL 125 L
- 2004 Daelim History
- 2004 Daelim NS 125 DLX
- 2004 Daelim Roadwin

