2004 Suzuki DR-Z 400 S gallery
2004 Suzuki DR-Z 400 S
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 398.00 ccm (24.29 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 90.0 x 62.6 mm (3.5 x 2.5 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.3:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 132.0 kg (291.0 pounds) |
| Seat height: | 935 mm (36.8 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,485 mm (58.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 80/100-21 |
| Rear tyre dimensions: | 90/120-18 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 10.00 litres (2.64 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | blue |
News
-
Suzuki Bandit 400 is ideal for the urban ride
2015-03-31 02:12:22
If you are a resident of the metropolis, who wants to choose the first motorcycle and feel a real drive, the perfect choice for you will become Suzuki Bandit 400!
Why Bandit? Because this bike has excellent►
Read more...
-
APC Double Down - Enjoy to Maximum
2015-03-18 16:54:19
The APC Double Down started manufacturing on 2007 and still marketable now. Its original price depreciated down to around $22, 000 to $26, 500.
This bike is popular among new and old time riders for the comfort...
Read more...
-
A retro-designed Kumpan 1954 scooter
2015-03-23 17:44:23
Are you interested in getting a scooter that is a nice combination of modern technologies with elegant designs of the yesteryear scooters? Then you have to stop for the Kumpan 1954.
This scooter has got everything that...
Read more...
-
A cool Aeon AX-50 tuning
2015-03-18 15:23:36
Scooter manufacturer Aeon made this AX-50 scooter from 2008 and still continue to make and sell these models. This scooter is perfect for any rider new or experienced. The Aeon AX-50 is considered to be a pocket bike...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2004
- 2004 Moto Guzzi V11 Le Mans
- 2004 Moto Guzzi V11 Le Mans Nero Corsa
- 2004 Moto Guzzi V11 Le Mans Rosso Corsa
- 2004 Moto Guzzi V11 Sport Ballabio
- 2004 Motobi Adiva 125
- 2004 Motobi Adiva 150
- 2004 Motobi Velvet 400
- 2004 MV Agusta F4 1000 S
- 2004 MV Agusta F4 1000 Tamburini
- 2004 MV Agusta F4 Ago
- 2004 MV Agusta F4 Brutale Oro
- 2004 MV Agusta F4 Brutale S
- 2004 MV Agusta F4 S
- 2004 MV Agusta F4 S 1+1
- 2004 MV Agusta F4 SPR
- 2004 PGO i-Charge 125
- 2004 PGO My BuBu 125
- 2004 PGO T-Rex 125
- 2004 PGO T-Rex 150
- 2004 Polini GR 3 Reverse Minimoto

