2004 Suzuki DR-Z 250 gallery
2004 Suzuki DR-Z 250
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 249.00 ccm (15.19 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 73.0 x 59.6 mm (2.9 x 2.3 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Oil & air | Compression: | 10.4:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 115.0 kg (253.5 pounds) |
| Seat height: | 890 mm (35.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,455 mm (57.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 80/90-21 |
| Rear tyre dimensions: | 100/90-18 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 10.50 litres (2.77 gallons) |
| Color options: | Champion Yellow |
News
-
Suzuki Bandit 400 is ideal for the urban ride
2015-03-31 02:12:22
If you are a resident of the metropolis, who wants to choose the first motorcycle and feel a real drive, the perfect choice for you will become Suzuki Bandit 400!
Why Bandit? Because this bike has excellent►
Read more...
-
West Coast Choppers CFL: a handbuilt legend of American style
2015-03-27 16:47:59
Jesse James Workshop under the brand name of West Coast Choppers from California has been building radical and original motorcycles, cars and airplanes. The whole world saw his whimsical creations in the documentary television series "The Garage Monster"....
Read more...
-
Wakan Racing 1640, a classic example of innovative makes
2015-03-27 16:39:46
French Wakan Motorcycles manufacturer presented a new Wakan Racing 1640 motorcycle model several years ago.
The main idea of the designers for theWakan brand was to produce compact light-weighted motorcycles, on a frame which would establish a...
Read more...
-
Zongshen 110-9 looking like a predator
2015-03-27 16:19:52
Motorcycles to feel and ride equally well in the city and in the countryside, belong to a class of universals or all-round motorcycles as well.
As a rule, this group consists of inexpensive and unpretentious motorcycles, perfect...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2004
- 2004 GAS GAS Pampera 250
- 2004 GAS GAS Pampera 280
- 2004 GAS GAS SM 125
- 2004 GAS GAS SM 250
- 2004 GAS GAS SM 450
- 2004 GAS GAS SM 50
- 2004 GAS GAS TXT Boy 50
- 2004 GAS GAS TXT Pro 125
- 2004 GAS GAS TXT Pro 200
- 2004 GAS GAS TXT Pro 250
- 2004 GAS GAS TXT Pro 280
- 2004 GAS GAS TXT Pro 300
- 2004 GAS GAS TXT Rookie 50
- 2004 Gilera TT Surfer 50
- 2004 Harley-Davidson FLHRCI Road King Classic
- 2004 Harley-Davidson FLHRI Road King
- 2004 Harley-Davidson FLHRSI Road King Custom
- 2004 Harley-Davidson FLHTCUI Ultra Classic Electra Glide
- 2004 Harley-Davidson FLSTCI Heritage Softail Classic
- 2004 Harley-Davidson FLSTFI Fat Boy

