2004 Suzuki Burgman 650 gallery
2004 Suzuki Burgman 650
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 638.00 ccm (38.93 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Twin | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 75.5 x 71.3 mm (3.0 x 2.8 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 238.0 kg (524.7 pounds) |
| Seat height: | 750 mm (29.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,595 mm (62.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-R15 |
| Rear tyre dimensions: | 160/60-R14 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 15.00 litres (3.96 gallons) |
| Color options: | Silver, Black |
News
-
Suzuki Bandit 400 is ideal for the urban ride
2015-03-31 02:12:22
If you are a resident of the metropolis, who wants to choose the first motorcycle and feel a real drive, the perfect choice for you will become Suzuki Bandit 400!
Why Bandit? Because this bike has excellent►
Read more...
-
A Low-speeder Govecs SC 1.4
2015-03-27 23:14:15
The Govecs SC 1.4 is a great scooter for younger and new riders. Would you like to know why? Because of its low speed, this scooter is absolutely secure!
It began to be produced and manufactured in...
Read more...
-
Gilera RX 125 Arizona handles well on the dirt courses
2015-03-27 23:08:59
The Gilera RX 125 Arizona was first produced in 1985 and is still in production today. This is a very popular offroad and Enduro bike.
It has been very popular among younger riders and avid bike collectors...
Read more...
-
Hunt the City with the Giantco Hunter City 125
2015-03-27 23:05:01
The Giantco Hunter City 125 is a great sports bike from 2010 and there are still versions of it being made today in China. It is a great bike to ride on the sports track, on dirt tracks,...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2004
- 2004 GAS GAS TXT Rookie 50
- 2004 Gilera TT Surfer 50
- 2004 Harley-Davidson FLHRCI Road King Classic
- 2004 Harley-Davidson FLHRI Road King
- 2004 Harley-Davidson FLHRSI Road King Custom
- 2004 Harley-Davidson FLHTCUI Ultra Classic Electra Glide
- 2004 Harley-Davidson FLSTCI Heritage Softail Classic
- 2004 Harley-Davidson FLSTFI Fat Boy
- 2004 Harley-Davidson FXD-P Dyna-Defender
- 2004 Harley-Davidson FXDI Dyna Super Glide
- 2004 Harley-Davidson FXDLI Dyna Low Rider
- 2004 Harley-Davidson FXDWGI Dyna Wide Glide
- 2004 Harley-Davidson FXDXI Dyna Super Glide Sport
- 2004 Harley-Davidson FXSTBI Softail Night Train
- 2004 Harley-Davidson FXSTDI Softail Deuce
- 2004 Harley-Davidson FXSTI Softail Standard
- 2004 Harley-Davidson FXSTSI Springer Softail
- 2004 Harley-Davidson Screamin Eagle Deuce
- 2004 Harley-Davidson VRSCA V-Rod
- 2004 Harley-Davidson VRSCB V-Rod

