2004 Kawasaki ZRX1200 gallery
2004 Kawasaki ZRX1200
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1164.00 ccm (71.03 cubic inches) | Power: | 122 |
| Engine type: | In-line four | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | Gearbox: | 5-speed | |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 223.0 kg (491.6 pounds) |
| Seat height: | 790 mm (31.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,460 mm (57.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 19.00 litres (5.02 gallons) |
| Color options: | Black |
News
-
Riding through the busy roads Kawasaki Ninja 250R
2015-03-23 17:06:41
This Kawasaki Ninja 250R is an entry level sports bike which can be well ridden in traffic roads also. For those who want to taste the sports bike, feeling can go for this bike.
The Kawasaki Ninja►
Read more...
-
A supermotard of Moto Union/OMV 125 Dandy, faster and thriftier
2015-03-30 03:47:58
The Moto Union/OMV 125 Dandy was a bike that was produced in 1999-2001. It is considered a supermotard.
The Moto Union/OMV 125 Dandy has a single cylinder, four-stroke engine with chain transmission. It was very popular among...
Read more...
-
Moto Morini 125 T combining the high techologies with the usability
2015-03-30 03:39:27
The Moto Morini 125 T combines the technology with its great usability. It is a classic bike from the 1980’s.
This bike became very popular with the younger riders at the time and went to the mass...
Read more...
-
Moto Guzzi V7 Stone, an icon bike in the riding world
2015-03-30 03:28:32
The Moto Guzzi V7 Stone is a very popular bike from 2014 and is still being produced and manufactured today. Keeping the respect to the bike traditions, it is truly stylish and really iconic vehicle.
Young riders...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2004
- 2004 Kymco Stryker 125 ON
- 2004 Kymco Stryker 150 OFF
- 2004 Kymco Venox 250
- 2004 Kymco Vitality 2T
- 2004 Kymco Vitality 4T
- 2004 Kymco Xciting 500
- 2004 Kymco Yup 250
- 2004 Kymco Zing II 125
- 2004 Laverda SFC 1000
- 2004 Linhai MainStr. 260
- 2004 Linhai Monarch LH 125T
- 2004 Linhai Monarch LH 150T
- 2004 Linhai Monarch LH 250T
- 2004 LML Beamer
- 2004 Macbor XC 510 Pro
- 2004 Macbor XC 510 Racing
- 2004 Macbor XC 510 S
- 2004 Macbor XC 512 Pro
- 2004 Macbor XC 512 Racing
- 2004 Macbor XC 512 S

