2004 Kawasaki Z1000 gallery
2004 Kawasaki Z1000
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 953.00 ccm (58.15 cubic inches) | Power: | 127 |
| Engine type: | In-line four, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | Gearbox: | 6-speed | |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 198.0 kg (436.5 pounds) |
| Seat height: | 820 mm (32.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,420 mm (55.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZX17 |
| Rear tyre dimensions: | 190/50-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 18.00 litres (4.76 gallons) |
| Color options: | Red, Orange, Black |
News
-
Riding through the busy roads Kawasaki Ninja 250R
2015-03-23 17:06:41
This Kawasaki Ninja 250R is an entry level sports bike which can be well ridden in traffic roads also. For those who want to taste the sports bike, feeling can go for this bike.
The Kawasaki Ninja►
Read more...
-
Voxan V2 Cafe Racer: still remains in memory of bikers
2015-03-31 04:16:23
Beginning in 1995, the company Voxan slowly, but surely, went to mass production.
Eighteen months later, in may 1997, it presented the first concept and successfully completed the testing and debugging of the new engine. In September...
Read more...
-
VOR 503 Supermoto SM: one more creation from Vertemati
2015-03-31 04:10:30
In the middle of 1990-ies, the company VOR Motori started a manufacture - in small series - of sports motorcycles with an original design of Vertemati brothers. Those bikes brought fame to Vertemati brand in the 1980-ies. Under...
Read more...
-
Von Dutch Cruelworld Rigid: a chopper with an original history
2015-03-31 04:06:59
Von Dutch is one of the most interesting motorcycle brands in America. The company appeared thanks to Kenny Howard, an American artist who painted the thought and original design for motorcycles. Later this "passion" has led him to...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2004
- 2004 KTM 950 Adventure
- 2004 KTM 950 Adventure Silver/Orange/Black
- 2004 Kymco Activ 110
- 2004 Kymco Activ 125
- 2004 Kymco Bet and Win 125
- 2004 Kymco Bet and Win 150
- 2004 Kymco Bet and Win 250
- 2004 Kymco Dink 125
- 2004 Kymco Dink 150
- 2004 Kymco Grand Dink 125
- 2004 Kymco Grand Dink 150
- 2004 Kymco Grand Dink 250
- 2004 Kymco Grand King 125
- 2004 Kymco Grand King 150
- 2004 Kymco Hipster 125 4V H/Bar
- 2004 Kymco Hipster 125 4V L/Bar
- 2004 Kymco Hipster 150
- 2004 Kymco Movie XL 125
- 2004 Kymco Movie XL 150
- 2004 Kymco People 125

