2004 Kawasaki VN800 Classic gallery
2004 Kawasaki VN800 Classic
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 805.00 ccm (49.12 cubic inches) | Power: | 55 |
| Engine type: | Twin | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | Gearbox: | 5-speed | |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 235.0 kg (518.1 pounds) |
| Seat height: | 720 mm (28.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,600 mm (63.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/90-H16 |
| Rear tyre dimensions: | 140/90-H16 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 15.00 litres (3.96 gallons) |
| Color options: | Blue |
News
-
Riding through the busy roads Kawasaki Ninja 250R
2015-03-23 17:06:41
This Kawasaki Ninja 250R is an entry level sports bike which can be well ridden in traffic roads also. For those who want to taste the sports bike, feeling can go for this bike.
The Kawasaki Ninja►
Read more...
-
Sports Race Is Easier With Malanca 125 E 2 C Sport
2015-03-24 02:01:51
The Malanca 125 E 2C Sport was first released in 1980 and has long been collecting loyal fans since then. It is a sports bike and as one, it is constructed for suitability in increased speed, acceleration, braking...
Read more...
-
The light weighing customization Jincheng Custom 50
2015-03-23 15:53:50
The Jincheng Custom 50 is made by the Jincheng bike makers in the year 2003. It has a 49 cc single-cylinder four-stroke engine that delivers high performance. The highest attainable speed on this bike is about 85 km...
Read more...
-
A rare bird, American Ironhorse Slammer
2015-03-18 16:28:20
Enthusiasts of big bikes will find American Ironhorse Slammer well suited for their preferences. Production of the American Ironhorse Slammer started 2005 and sub-models are made to improve the bikes’ specifications and features on the following years up...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2004
- 2004 Vertemati E 501 E Enduro
- 2004 Vertemati E 501 Enduro
- 2004 Vertemati E 570 E Enduro
- 2004 Vertemati E 570 Enduro
- 2004 Vertemati S 450 E Motard
- 2004 Vertemati S 450 Motard
- 2004 Vertemati S 501 E Motard
- 2004 Vertemati S 501 Motard
- 2004 Vertemati S 570 E Motard
- 2004 Vertemati S 570 Motard
- 2004 Vertemati SR 450 Motard Racing
- 2004 Vertemati SR 600 Motard Racing
- 2004 Victory Kingpin
- 2004 Victory Touring Cruiser
- 2004 Victory Vegas
- 2004 Yamaha BT 1100 Bulldog
- 2004 Yamaha DT 125 RE
- 2004 Yamaha DT 175
- 2004 Yamaha DT 50 R
- 2004 Yamaha DT 50 Supermotard

