2005 Honda XR650L gallery
2005 Honda XR650L
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 644.00 ccm (39.30 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 100.0 x 82.0 mm (3.9 x 3.2 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 8.3:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 147.0 kg (324.0 pounds) |
| Seat height: | 940 mm (37.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,455 mm (57.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 80/70-21 |
| Rear tyre dimensions: | 110/90-18 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 10.59 litres (2.80 gallons) |
| Color options: | Red |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
The new sport choice Jianshe Cub JS125-G
2015-03-23 15:48:22
The splendid bike was first manufactured by Chinese Jianshe in the year 2008. This bike has a power of 9bhp. The Jianshe Cub JS125-G has a manual 4 speed transmission and is categorized under sports bikes. The body...
Read more...
-
Chang-Jiang CJ750 M1M still being alive
2015-03-18 22:29:21
The Chinese Chang-Jiang CJ750 M1M is a motorcycle made and introduced by the China Nanchang Aircraft Manufacturing Company in 1950. The motorcycle made its name famous in many of the countries because of its look and features. It...
Read more...
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
-
Big Bear Choppers Mis Behavin 100 Smooth Carb
-
Big Bear Choppers Merc Rigid 100 Smooth Carb
-
Big Bear Choppers Athena ProStreet 114 X-Wedge EFI
Other motorcycles in 2005
- 2005 Vespa Granturismo 125 L
- 2005 Vespa Granturismo 200 L
- 2005 Vespa PX 125
- 2005 Vespa PX 150
- 2005 Victory Hammer
- 2005 Victory Kingpin
- 2005 Victory Ness Signature Series Kingpin
- 2005 Victory Ness Signature Series Vegas
- 2005 Victory Touring Cruiser
- 2005 Victory Vegas
- 2005 Victory Vegas 8 Ball
- 2005 Vyrus 984 C3 V2
- 2005 Yamaha Aerox 50
- 2005 Yamaha FJR 1300
- 2005 Yamaha FZ1
- 2005 Yamaha FZ6
- 2005 Yamaha MT-01
- 2005 Yamaha PW50
- 2005 Yamaha PW80
- 2005 Yamaha Road Star 1700

