2005 Honda VTX1800 gallery
2005 Honda VTX1800
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1795.00 ccm (109.53 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 101.0 x 112.0 mm (4.0 x 4.4 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 9.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 323.9 kg (714.0 pounds) |
| Seat height: | 709 mm (27.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,717 mm (67.6 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/70-R18 |
| Rear tyre dimensions: | 180/70-R16 |
| Front brakes: | Double disc. LBS 3-piston calipers. |
| Rear brakes: | Single disc. LBS 3-piston calipers. |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 18.16 litres (4.80 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Black, Black Flame, Candy Red Flame, Titanium, Candy Black Cherry, Candy Red, Silver Tribal, Titanium Tribal, Bright Blue Metallic, Candy Orange, Metallic Silver, Black/Candy Black Cherry, Black/Metallic Green |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
A tiny Lifan 250-4 providing an excellent performance
2015-03-23 22:36:52
Those of thoughtful and careful drivers who love to have a bike that is not only stylish but also provides excellent performance they can try out Lifan 250-4. If it is tried once no owner would want to...
Read more...
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this...
Read more...
-
Experiencing speed run with Jinlun JL 125-9
2015-03-23 15:57:53
This bike was manufactured by the Chinese Jinlun makers. The Jinlun JL 125-9 is a 124 cc twin type engine with a chain driven transmission at the rear tyre.
The bike is considered to be as a...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2005
- 2005 Victory Ness Signature Series Vegas
- 2005 Victory Touring Cruiser
- 2005 Victory Vegas
- 2005 Victory Vegas 8 Ball
- 2005 Vyrus 984 C3 V2
- 2005 Yamaha Aerox 50
- 2005 Yamaha FJR 1300
- 2005 Yamaha FZ1
- 2005 Yamaha FZ6
- 2005 Yamaha MT-01
- 2005 Yamaha PW50
- 2005 Yamaha PW80
- 2005 Yamaha Road Star 1700
- 2005 Yamaha Road Star Midnight
- 2005 Yamaha Road Star Midnight Silverado 1700
- 2005 Yamaha Road Star Silverado 1700
- 2005 Yamaha Road Star Warrior 1700
- 2005 Yamaha Royal Star Midnight Venture 1300
- 2005 Yamaha Royal Star Tour Deluxe
- 2005 Yamaha Royal Star Venture 1300

