2005 Ducati Multistrada 1000 DS gallery
2005 Ducati Multistrada 1000 DS
TYPE: Allround
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 992.00 ccm (60.53 cubic inches) | Power: | 67,7 |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 94.0 x 71.5 mm (3.7 x 2.8 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 10.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 196.0 kg (432.1 pounds) |
| Seat height: | 850 mm (33.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,462 mm (57.6 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 20.00 litres (5.28 gallons) |
News
-
Loving for speed with Ducati 1199 Panigale
2015-03-25 21:58:11
The Ducati 1199 Panigale is one of the sleekest and sportiest bikes out on the market today. It is still being sold and produced, and riders love how they look on this bike - pretty is as pretty►
Read more...
-
Praga CD 430, a bike with a romantic name
2015-03-30 18:06:55
Such a romantic name for such a usual bike, as to my mind.
The Praga CD 430 is an Enduro, off road bike that was made and sold all over the world beginning in 2003. It is...
Read more...
-
Radically reorganized Polini GR 3 Reverse Minimoto
2015-03-30 18:03:42
The Polini GR 3 Reverse Minimoto is a great find for those racer dreamers who love mini and sport bikes. This one was first made and sold in 2004 all over the world for around $9,500 with prices...
Read more...
-
Feel free with Piaggio Free 50
2015-03-30 17:59:19
The Piaggio Free 50 is a scooter that was made and manufactured in 1992. The Piaggio Free 50 has a single cylinder, two-stroke engine, and a horsepower of 3.75 at 6,500 RPMs.
This scooter is a useful...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2005
- 2005 Factory Bike Mini Desert YR14
- 2005 Factory Bike Minidesert RC14
- 2005 Factory Bike Phantom R12 Agua
- 2005 Factory Bike Phantom R14 Agua
- 2005 GAS GAS 125 PRO
- 2005 GAS GAS 200 PRO
- 2005 GAS GAS 280 PRO
- 2005 GAS GAS 300 PRO
- 2005 Genuine Scooter Stella
- 2005 Gilera 50 RCR
- 2005 Gilera 50 Runner Racing Replica
- 2005 Gilera 50 SMT
- 2005 Gilera DNA 50
- 2005 Gilera Nexus 500
- 2005 Gilera Runner PureJet 50
- 2005 Gilera Runner SP 50
- 2005 Gilera Runner VX 125
- 2005 Gilera Runner VXR 200
- 2005 Gilera Stalker
- 2005 Harley-Davidson FLHRCI Road King Classic

