2005 Ducati Multistrada 620 gallery
2005 Ducati Multistrada 620
TYPE: Allround
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 618.00 ccm (37.71 cubic inches) | Power: | 46,4 |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 80.0 x 61.5 mm (3.1 x 2.4 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Compression: | 10.5:1 | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 183.0 kg (403.4 pounds) |
| Seat height: | 830 mm (32.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,459 mm (57.4 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/60-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 160/60-ZR17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 15.00 litres (3.96 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Yellow/black, glossy black/black, tangerine red/black, red/black, |
News
-
Loving for speed with Ducati 1199 Panigale
2015-03-25 21:58:11
The Ducati 1199 Panigale is one of the sleekest and sportiest bikes out on the market today. It is still being sold and produced, and riders love how they look on this bike - pretty is as pretty►
Read more...
-
Riding off roads with the Husaberg FC 501
2015-03-23 14:42:39
There are many powerful bikes available, but only some to be able to fight difficult terrain roads. One of such bikes is the Husaberg FC 501 that gives the rider the desired power and control to smoothly cross...
Read more...
-
APC Double Down - Enjoy to Maximum
2015-03-18 16:54:19
The APC Double Down started manufacturing on 2007 and still marketable now. Its original price depreciated down to around $22, 000 to $26, 500.
This bike is popular among new and old time riders for the comfort...
Read more...
-
A retro-designed Kumpan 1954 scooter
2015-03-23 17:44:23
Are you interested in getting a scooter that is a nice combination of modern technologies with elegant designs of the yesteryear scooters? Then you have to stop for the Kumpan 1954.
This scooter has got everything that...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2005
- 2005 Aprilia Tuono 125
- 2005 Aprilia Tuono 50
- 2005 Bajaj Discover DTSi
- 2005 Bajaj Eliminator
- 2005 Bajaj Pulsar 180 DTSi ETEC
- 2005 Blata Blatino Scooter Small Kit
- 2005 Blata Elite 13 WRS
- 2005 Blata Minibike 2.5
- 2005 Blata Minimotard 2.5
- 2005 Blata Origami B1
- 2005 Blata Style 60
- 2005 BMW F650CS
- 2005 BMW F650GS
- 2005 BMW F650GS Dakar
- 2005 BMW K1200GT
- 2005 BMW K1200LT
- 2005 BMW K1200R
- 2005 BMW K1200RS
- 2005 BMW K1200S
- 2005 BMW R1100S

