2003 Suzuki DR-Z 110 gallery
2003 Suzuki DR-Z 110
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 111.00 ccm (6.77 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 53.0 x 50.6 mm (2.1 x 2.0 inches) | Gearbox: | 3-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 64.0 kg (141.1 pounds) |
| Seat height: | 650 mm (25.6 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,065 mm (41.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 70/100-17 |
| Rear tyre dimensions: | 90/100-14 |
| Front brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 3.80 litres (1.00 gallons) |
News
-
Suzuki Bandit 400 is ideal for the urban ride
2015-03-31 02:12:22
If you are a resident of the metropolis, who wants to choose the first motorcycle and feel a real drive, the perfect choice for you will become Suzuki Bandit 400!
Why Bandit? Because this bike has excellent►
Read more...
-
Lintex HT125T-25 scooter drives the European way
2015-03-23 22:51:25
The Lintex HT125T-25 Scooter was first manufactured in the year 2012 while designed in the year 2007 in a clean&simple European style.
It has a powerful single-cylinder four-stroke engine with 124 cc displacement. This scooter can attain...
Read more...
-
Riding off roads with the Husaberg FC 501
2015-03-23 14:42:39
There are many powerful bikes available, but only some to be able to fight difficult terrain roads. One of such bikes is the Husaberg FC 501 that gives the rider the desired power and control to smoothly cross...
Read more...
-
APC Double Down - Enjoy to Maximum
2015-03-18 16:54:19
The APC Double Down started manufacturing on 2007 and still marketable now. Its original price depreciated down to around $22, 000 to $26, 500.
This bike is popular among new and old time riders for the comfort...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2003
- 2003 Harley-Davidson FLTRI Road Glide
- 2003 Harley-Davidson FXD Dyna Super Glide
- 2003 Harley-Davidson FXDL Dyna Low Rider
- 2003 Harley-Davidson FXDWG Dyna Wide Glide
- 2003 Harley-Davidson FXDX Dyna Super Glide Sport
- 2003 Harley-Davidson FXDXT Dyna Super Glide T-Sport
- 2003 Harley-Davidson FXST Softail Standard
- 2003 Harley-Davidson FXSTB Night Train
- 2003 Harley-Davidson FXSTD Softail Deuce
- 2003 Harley-Davidson FXSTDI Softail Deuce
- 2003 Harley-Davidson FXSTS Springer Softail
- 2003 Harley-Davidson VRSCA V-Rod
- 2003 Harley-Davidson XL 53C Sportster Custom 53
- 2003 Harley-Davidson XL1200C Sportster 1200 Custom
- 2003 Harley-Davidson XL1200S Sportster 1200 Sport
- 2003 Harley-Davidson XL883C Sportster 883 Custom
- 2003 Harley-Davidson XL883R Sportster
- 2003 Harley-Davidson XLH Sportster 1200
- 2003 Harley-Davidson XLH Sportster 883
- 2003 Harley-Davidson XLH Sportster 883 Hugger

