2003 Suzuki DR 650 SE gallery
2003 Suzuki DR 650 SE
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 644.00 ccm (39.30 cubic inches) | Power: | 43 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 100.0 x 82.0 mm (3.9 x 3.2 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 147.0 kg (324.1 pounds) |
| Seat height: | 885 mm (34.8 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,380 mm (54.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/90-21 M/C |
| Rear tyre dimensions: | 120/90-17 M/C |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 13.00 litres (3.43 gallons) |
News
-
Suzuki Bandit 400 is ideal for the urban ride
2015-03-31 02:12:22
If you are a resident of the metropolis, who wants to choose the first motorcycle and feel a real drive, the perfect choice for you will become Suzuki Bandit 400!
Why Bandit? Because this bike has excellent►
Read more...
-
The Avinton Collector GT: A Naked Collectors’ Choice
2015-03-18 17:13:57
The bike is a recently modelled roadster. The Avinton Collector GT is only created a fresh two years back and just recently had a 2015 update. As per common expectation, how it looks is modern than most standard...
Read more...
-
Turn Obstacles to Zero with Vintage Malaguti 125 YLC
2015-03-24 01:57:29
Malaguti 125 YLC is built as an enduro bike. Manufactured 1987 in Italy, its popularity has spread amongst off-road enthusiasts since it was first out in the market and works same until now.
As per proven reviews,...
Read more...
-
Round&round with Aspes Elios
2015-03-18 17:02:50
Aspes Elios is an all round bike built with an electric engine. The engine produces a maximum peak output power of 0.34 HP. Its dry weight is at 25 kg and has a 7-speed gear box; therefore, it...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2003
- 2003 BMW R1150RT
- 2003 BMW R1200C
- 2003 BMW R1200CL
- 2003 BMW R850R
- 2003 BMW R850R Classic
- 2003 BMW Rockster
- 2003 Boss Hoss Big Block 'STUD' Hoss
- 2003 BSA SR 500 Gold
- 2003 Buell Blast
- 2003 Buell Firebolt XB9R
- 2003 Buell Lightning XB9S
- 2003 Cagiva Mito 125
- 2003 Cagiva Navigator 1000
- 2003 Cagiva Planet 125
- 2003 Cagiva Raptor 1000
- 2003 Cagiva Raptor 650
- 2003 Cagiva V-Raptor 1000
- 2003 Cagiva V-Raptor 650
- 2003 CCM 604 RS
- 2003 CCM 644 Dual Sport Supermoto

