2005 Yamaha FZ6 gallery
2005 Yamaha FZ6
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 600.00 ccm (36.61 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | In-line four, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 65.5 x 44.5 mm (2.6 x 1.8 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.1:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 191.9 kg (423.0 pounds) |
| Seat height: | 800 mm (31.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,440 mm (56.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 5.10 litres (1.35 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Galaxy Blue/Black, Cerulean Silver/Black |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
A vintage Garelli XR 125 Tiger off-roader
2015-03-27 20:11:52
The Garelli XR 125 Tiger is a bike that was produced and manufactured in 1985. This bike was one of the most popular off roading and Enduro bike of its time.
There are still plenty of vintage...
Read more...
-
WRM 450 MX1 Cross, an endless sort of adrenaline
2015-03-27 16:54:31
Every motorbike driver may confirm the fact that adrenaline, as well as an extreme thirst, are considered to be those two reasons, why a passion to two-wheeled vehicles appeared. But human nature is always in the quest of...
Read more...
-
West Coast Choppers CFL: a handbuilt legend of American style
2015-03-27 16:47:59
Jesse James Workshop under the brand name of West Coast Choppers from California has been building radical and original motorcycles, cars and airplanes. The whole world saw his whimsical creations in the documentary television series "The Garage Monster"....
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2005
- 2005 Gilera Runner PureJet 50
- 2005 Gilera Runner SP 50
- 2005 Gilera Runner VX 125
- 2005 Gilera Runner VXR 200
- 2005 Gilera Stalker
- 2005 Harley-Davidson FLHRCI Road King Classic
- 2005 Harley-Davidson FLHRI Road King
- 2005 Harley-Davidson FLHRSI Road King Custom
- 2005 Harley-Davidson FLHTCUI Ultra Classic Electra Glide
- 2005 Harley-Davidson FLHTI Electra Glide Standard
- 2005 Harley-Davidson FLSTCI Heritage Softail Classic
- 2005 Harley-Davidson FLSTFI Softail Fat Boy
- 2005 Harley-Davidson FLSTNI Softail Deluxe
- 2005 Harley-Davidson FLSTSCI Softail Springer Classic
- 2005 Harley-Davidson FXDCI Dyna Super Glide Custom
- 2005 Harley-Davidson FXDLI Dyna Glide Low Rider
- 2005 Harley-Davidson FXDWGI Dyna Wide Glide
- 2005 Harley-Davidson FXDXI Dyna Super Glide Sport
- 2005 Harley-Davidson FXSTBI Softail Night Train
- 2005 Harley-Davidson FXSTDI Softail Deuce

