2005 Jawa 50 Robby gallery
2005 Jawa 50 Robby
TYPE: Allround
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.50 ccm (3.02 cubic inches) | Power: | 3,35 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | Gearbox: | 4-speed | |
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 80.0 kg (176.4 pounds) |
| Seat height: | 730 mm (28.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,200 mm (47.2 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 2.5-16 |
| Rear tyre dimensions: | 3.00-16 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 6.50 litres (1.72 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
News
-
The Czech monster, Jawa 350
2015-03-18 14:48:26
The Czech Republic introduced this motorcycle into the world and it has been imported all over the world since the 1950s. This motorcycle became incredibly popular in at least 120 countries because of its stylish look and its►
Read more...
-
Xmotos XB-21 leading the sales race
2015-03-28 01:17:33
Motorcycles under the Xmotos brand have gained an immense popularity not only among the restless teenagers, but among more modest fans of fast driving.
Accurate as a watch its production line, professional staff experience and original ideas...
Read more...
-
Xispa 25 reflecting a modern pitbike trend
2015-03-28 01:10:10
Pitbikes are considered to be a new trend in the modern production of motorcycles. These small-sized vehicles were specially designed for children as a way to teach them how to manage a real vehicle. But don't be afraid!...
Read more...
-
Xingyue XY 250GY Dirt Bike shows the nature
2015-03-28 01:02:53
A custom bike is considered to be a bike that differs from standard models thanks to original changes and modifications.
As practice evidences, they often start from simple improvements in out appearance and could lead to complete...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2005
- 2005 Triumph Tiger
- 2005 Veli 125 T-2
- 2005 Veli 150 T-3
- 2005 Veli 250 T
- 2005 Veli 50 QT
- 2005 Veli 50 QT-2
- 2005 Veli 50 QT-3
- 2005 Veli King 50
- 2005 Veli VL 110 GY
- 2005 Veli VL 125 GY
- 2005 Veli VL 50 Q
- 2005 Veli VL 80 PY
- 2005 Veli VL150 GY
- 2005 Veli VL200 GY-3
- 2005 Veli VL50 QGY-2
- 2005 Veli VL50 QPY
- 2005 Veli ZQ 100
- 2005 Veli ZQ 110-9
- 2005 Veli ZQ 125
- 2005 Veli ZQ 125-11

