2005 Ducati Multistrada 1000S DS gallery
2005 Ducati Multistrada 1000S DS
TYPE: Allround
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 992.00 ccm (60.53 cubic inches) | Power: | 67,7 |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 94.0 x 71.5 mm (3.7 x 2.8 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Compression: | 10.0:1 | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 196.0 kg (432.1 pounds) |
| Seat height: | 850 mm (33.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,462 mm (57.6 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 20.00 litres (5.28 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Glossy black/black, red/black |
News
-
Loving for speed with Ducati 1199 Panigale
2015-03-25 21:58:11
The Ducati 1199 Panigale is one of the sleekest and sportiest bikes out on the market today. It is still being sold and produced, and riders love how they look on this bike - pretty is as pretty►
Read more...
-
One of the most popular classic bikes of the world, Dnepr MT 10 (with sidecar)
2015-03-25 21:31:20
Made by the Dnepr Company, the Dnepr MT 10 was made in the late 1990’s and is still considered one of the classic bikes of today.
The Dnepr MT 10 has become very popular among riders and...
Read more...
-
This military-painted Dirico Flyer beats all the standards!
2015-03-25 21:07:13
There are quite a few fans of the Dirico Flyer. From famous celebrities and rock stars, this bike is still one of the most popular on the market today. The bike is still being produced and is popular...
Read more...
-
Diamo Cruiser redefining a comfort riding
2015-03-25 21:01:34
If you are looking for a sporty and classic bike, the Diamo Cruiser is a great choice for anyone who loves to ride.
The Diamo Cruiser is a custom cruiser that is very popular all over the world. This...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2005
- 2005 Sherco Shark 50 CC Enduro
- 2005 Sherco Shark 50 CC SM
- 2005 Skyteam ST110
- 2005 Skyteam ST125
- 2005 Suzuki 250 SB
- 2005 Suzuki Address 110
- 2005 Suzuki Address V100
- 2005 Suzuki Bandit 1200S
- 2005 Suzuki Boulevard C50
- 2005 Suzuki Boulevard C50 Black
- 2005 Suzuki Boulevard C50T
- 2005 Suzuki Boulevard C90
- 2005 Suzuki Boulevard C90 Black
- 2005 Suzuki Boulevard C90T
- 2005 Suzuki Boulevard M50
- 2005 Suzuki Boulevard M95
- 2005 Suzuki Boulevard S40
- 2005 Suzuki Boulevard S50
- 2005 Suzuki Boulevard S83
- 2005 Suzuki Djebel 250 XC

