2005 Honda CBR125R gallery
2005 Honda CBR125R
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 125.00 ccm (7.63 cubic inches) | Power: | 13,3 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 58.0 x 47.2 mm (2.3 x 1.9 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 115.0 kg (253.5 pounds) |
| Seat height: | 776 mm (30.6 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,294 mm (50.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 80/90-17 |
| Rear tyre dimensions: | 110/80-17 |
| Front brakes: | Single disc. 2-piston calipers |
| Rear brakes: | Single disc. 1-piston caliper |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 10.00 litres (2.64 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Red and Black, Repsol Replica, Black and Silver, Blue |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
Check out this mini GRC Moto Midimoto RR.04
2015-03-27 23:23:00
It seems incredible, but it exists! Moreover, this Midimoto RR is quite a realistic thing!
The GRC Moto Midimoto RR.04v was first produced and manufactured in 2011 and still is on the market today. It is a...
Read more...
-
A Low-speeder Govecs SC 1.4
2015-03-27 23:14:15
The Govecs SC 1.4 is a great scooter for younger and new riders. Would you like to know why? Because of its low speed, this scooter is absolutely secure!
It began to be produced and manufactured in...
Read more...
-
Gilera RX 125 Arizona handles well on the dirt courses
2015-03-27 23:08:59
The Gilera RX 125 Arizona was first produced in 1985 and is still in production today. This is a very popular offroad and Enduro bike.
It has been very popular among younger riders and avid bike collectors...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2005
- 2005 TM racing SMX 660 F Competition
- 2005 Tomos Arrow
- 2005 Tomos LX
- 2005 Tomos MC 36
- 2005 Tomos MC 50 Junior
- 2005 Tomos MC 50 Senior
- 2005 Tomos MC 50 Senior Pro
- 2005 Tomos MC 80
- 2005 Tomos Revival
- 2005 Tomos Revival TS
- 2005 Tomos Sprint
- 2005 Tomos ST (A35)
- 2005 Tomos Streetmate
- 2005 Triumph America
- 2005 Triumph Bonneville
- 2005 Triumph Bonneville T100
- 2005 Triumph Daytona 650
- 2005 Triumph Daytona 955i
- 2005 Triumph Rocket III
- 2005 Triumph Speed Four

