2005 Honda CR85R gallery
2005 Honda CR85R
TYPE: Motocross
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 84.70 ccm (5.17 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, two-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 47.5 x 47.8 mm (1.9 x 1.9 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 8.4:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 65.3 kg (144.0 pounds) |
| Seat height: | 823 mm (32.4 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,247 mm (49.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 70/70-17 |
| Rear tyre dimensions: | 90/90-14 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 5.10 litres (1.35 gallons) |
| Color options: | Red |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
Riding the terrain with a powerful Loncin LX 200 GY-4A
2015-03-23 23:02:58
The bike has been developed by the Loncin manufacturers in the year 2005. It has a single cylinder four-stroke 194 cc engine. The Loncin LX 200 GY-4A bike is categorized under supermotard sports bikes. It can deliver a...
Read more...
-
Cheetah Trike Chopper ensures the rider
2015-03-18 22:36:52
The Cheetah Trike Chopper is a three wheeler motorcycle produced and manufactured since 1974. It is famous for its three-wheeler style of riding. The motorcycle has an amazing performance, and steering is heaven as it’s quite easy for...
Read more...
-
BSA SR 500 Gold - For the Lovers of Classics
2015-03-18 18:40:20
If you are a true classic bike lover, then there can be no alternative to a BSA SR 500 Gold. This is one of the bike models that will remind you the retro bikes of several decades ago....
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2005
- 2005 Tomos MC 50 Senior Pro
- 2005 Tomos MC 80
- 2005 Tomos Revival
- 2005 Tomos Revival TS
- 2005 Tomos Sprint
- 2005 Tomos ST (A35)
- 2005 Tomos Streetmate
- 2005 Triumph America
- 2005 Triumph Bonneville
- 2005 Triumph Bonneville T100
- 2005 Triumph Daytona 650
- 2005 Triumph Daytona 955i
- 2005 Triumph Rocket III
- 2005 Triumph Speed Four
- 2005 Triumph Speed Triple
- 2005 Triumph Speedmaster
- 2005 Triumph Sprint ST
- 2005 Triumph Thruxton 900
- 2005 Triumph Tiger
- 2005 Veli 125 T-2

