2005 Kawasaki Vulcan750 gallery
2005 Kawasaki Vulcan750
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 749.00 ccm (45.70 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Twin | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 84.9 x 66.2 mm (3.3 x 2.6 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 10.3:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 219.1 kg (483.0 pounds) |
| Seat height: | 734 mm (28.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,580 mm (62.2 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 100/90-19 |
| Rear tyre dimensions: | 150/90-15 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 13.62 litres (3.60 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Ebony/Metallic Phantom Silver |
News
-
Riding through the busy roads Kawasaki Ninja 250R
2015-03-23 17:06:41
This Kawasaki Ninja 250R is an entry level sports bike which can be well ridden in traffic roads also. For those who want to taste the sports bike, feeling can go for this bike.
The Kawasaki Ninja►
Read more...
-
A tiny Lifan 250-4 providing an excellent performance
2015-03-23 22:36:52
Those of thoughtful and careful drivers who love to have a bike that is not only stylish but also provides excellent performance they can try out Lifan 250-4. If it is tried once no owner would want to...
Read more...
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this...
Read more...
-
Experiencing speed run with Jinlun JL 125-9
2015-03-23 15:57:53
This bike was manufactured by the Chinese Jinlun makers. The Jinlun JL 125-9 is a 124 cc twin type engine with a chain driven transmission at the rear tyre.
The bike is considered to be as a...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2005
- 2005 Suzuki Boulevard M95
- 2005 Suzuki Boulevard S40
- 2005 Suzuki Boulevard S50
- 2005 Suzuki Boulevard S83
- 2005 Suzuki Djebel 250 XC
- 2005 Suzuki DR 650 SE
- 2005 Suzuki DR-Z 110
- 2005 Suzuki DR-Z 250
- 2005 Suzuki DR-Z 400 E
- 2005 Suzuki DR-Z 400 S
- 2005 Suzuki DR-Z 400 SM
- 2005 Suzuki DR-Z125
- 2005 Suzuki DR-Z125L
- 2005 Suzuki DR200SE
- 2005 Suzuki Grasstracker
- 2005 Suzuki Grasstracker Big Boy
- 2005 Suzuki GS 500F
- 2005 Suzuki GSX 1300 R Hayabusa
- 2005 Suzuki GSX 1400
- 2005 Suzuki GSX 250 FX

