2005 Kawasaki Vulcan 500 Ltd / EN500 C gallery
2005 Kawasaki Vulcan 500 Ltd / EN500 C
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 498.00 ccm (30.39 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Twin | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 74.0 x 58.0 mm (2.9 x 2.3 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 10.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 199.1 kg (439.0 pounds) |
| Seat height: | 714 mm (28.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,595 mm (62.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 100/90-19 |
| Rear tyre dimensions: | 140/90-15 |
| Front brakes: | Single disc. Hydraulic |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 15.14 litres (4.00 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Metallic Sonic Blue |
News
-
Riding through the busy roads Kawasaki Ninja 250R
2015-03-23 17:06:41
This Kawasaki Ninja 250R is an entry level sports bike which can be well ridden in traffic roads also. For those who want to taste the sports bike, feeling can go for this bike.
The Kawasaki Ninja►
Read more...
-
Tank Sports Mini Custom 50, an ecological chopper
2015-03-31 02:46:34
Usually under the name "chopper" we understand a classic cruiser, a heavy bike with very impressive size and a huge amount of chrome parts, bags from the skin on the sides, teardrop-shaped gas tank.
It has wide...
Read more...
-
Swift Drifter SS obtaining a unique design
2015-03-31 02:27:09
The "custom" word is used for the designation of a special class of motorcycles. In this case, we speak about really amazing and impressive vehicles.
They aren't manufactured commercially, only in a single or very small number,...
Read more...
-
Swaygo 575 EVR-1 - eco-friendly and impressive
2015-03-31 02:22:16
A majority of vehicles in the pavilion № 6 of the main motorcycle European exhibition, the Encima, took eco-friendly motorcycles, scooters and bicycles on electric.
However, today the electric motor won't surprise nobody. Among the manufacturers of...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2005
- 2005 Ducati Multistrada 1000S DS
- 2005 Ducati Multistrada 620
- 2005 Ducati Multistrada 620 Dark
- 2005 Ducati ST3
- 2005 Ducati ST4S
- 2005 Ducati ST4S ABS
- 2005 Ducati Supersport 1000 DS
- 2005 Enfield Thunderbird A350E
- 2005 Factory Bike Desert SM250
- 2005 Factory Bike Desert YR250
- 2005 Factory Bike Mini Desert YR14
- 2005 Factory Bike Minidesert RC14
- 2005 Factory Bike Phantom R12 Agua
- 2005 Factory Bike Phantom R14 Agua
- 2005 GAS GAS 125 PRO
- 2005 GAS GAS 200 PRO
- 2005 GAS GAS 280 PRO
- 2005 GAS GAS 300 PRO
- 2005 Genuine Scooter Stella
- 2005 Gilera 50 RCR

