2005 Kawasaki Vulcan 1600 Mean Streak gallery
2005 Kawasaki Vulcan 1600 Mean Streak
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1550.00 ccm (94.58 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 102.0 x 95.0 mm (4.0 x 3.7 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 9.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 288.9 kg (637.0 pounds) |
| Seat height: | 701 mm (27.6 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,704 mm (67.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/70-R17 |
| Rear tyre dimensions: | 170/60-R17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 17.03 litres (4.50 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Red, Black |
News
-
Riding through the busy roads Kawasaki Ninja 250R
2015-03-23 17:06:41
This Kawasaki Ninja 250R is an entry level sports bike which can be well ridden in traffic roads also. For those who want to taste the sports bike, feeling can go for this bike.
The Kawasaki Ninja►
Read more...
-
Cheetah Trike Chopper ensures the rider
2015-03-18 22:36:52
The Cheetah Trike Chopper is a three wheeler motorcycle produced and manufactured since 1974. It is famous for its three-wheeler style of riding. The motorcycle has an amazing performance, and steering is heaven as it’s quite easy for...
Read more...
-
BSA SR 500 Gold - For the Lovers of Classics
2015-03-18 18:40:20
If you are a true classic bike lover, then there can be no alternative to a BSA SR 500 Gold. This is one of the bike models that will remind you the retro bikes of several decades ago....
Read more...
-
Going Adventurous With the New BMW R1200GS
2015-03-18 18:13:26
This machine is a total star for its on-road performance. It offers high-end technology packed in a unique high-tech design. The BMW R1200GS motorbike is the way to bikers’ adventure. This machine is best suited for a global...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2005
- 2005 Lem LX 3 Super
- 2005 Lem LX 4
- 2005 Linhai 110 GY
- 2005 Linhai 150 GY
- 2005 Linhai 200 GY
- 2005 Linhai 50 PY
- 2005 Linhai 80 PY
- 2005 Linhai 90 PY
- 2005 Linhai Monkey Bike 50 GY
- 2005 Linhai RX 125
- 2005 Loncin LX 200 GY-4A
- 2005 Malaguti A2 Phantom 50
- 2005 Malaguti Ciak 50
- 2005 Malaguti Ciak125
- 2005 Malaguti Ciak150
- 2005 Malaguti F10 WAP 50
- 2005 Malaguti F18 Warrior 125
- 2005 Malaguti F18 Warrior 150
- 2005 Malaguti Firefox 50
- 2005 Malaguti Grizzly 10

