2005 Kawasaki Vulcan800 gallery
2005 Kawasaki Vulcan800
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 805.00 ccm (49.12 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 88.0 x 66.2 mm (3.5 x 2.6 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 9.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 225.0 kg (496.0 pounds) |
| Seat height: | 711 mm (28.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,626 mm (64.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 80/90-21 |
| Rear tyre dimensions: | 140/90-x16 |
| Front brakes: | Single disc. Hydraulic. |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 15.14 litres (4.00 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Candy Thunder Blue |
News
-
Riding through the busy roads Kawasaki Ninja 250R
2015-03-23 17:06:41
This Kawasaki Ninja 250R is an entry level sports bike which can be well ridden in traffic roads also. For those who want to taste the sports bike, feeling can go for this bike.
The Kawasaki Ninja►
Read more...
-
Riding the soulful Borile B500CR
2015-03-18 18:22:08
The bike by Borile came in the year 2010. The lightweight bike, with a body weighing 106 kg in dry condition, gives the bikers their soul company in their tours on roads. With a powerful four-stroke single cylinder engine...
Read more...
-
Atk NX 250: A Time Tested Bike
2015-03-18 17:06:47
The ATK NX 250 is a popular vintage bike. It has started production on 1987 and originals have been a scarce find which makes it a whole lot more expensive than recently built ones. Nevertheless, collectors still consider...
Read more...
-
Lauge Jensen 1800, a pipe dream of every rider
2015-03-23 18:00:33
It is a bike that is a real golden dream without waxing too poetic. Lauge Jensen 1800 was a dream machine which was designed by Uffe Lauge Jensen. He drew the parts or built the parts that are...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2005
- 2005 Kawasaki Z1000
- 2005 Kawasaki Z750S
- 2005 Kawasaki ZRX1200R
- 2005 Kawasaki ZZR1200
- 2005 Kawasaki ZZR600
- 2005 KTM 125 EXC
- 2005 KTM 125 SX
- 2005 KTM 200 EXC
- 2005 KTM 250 EXC
- 2005 KTM 250 EXC Racing
- 2005 KTM 250 SX
- 2005 KTM 300 EXC
- 2005 KTM 300 MXC
- 2005 KTM 400 EXC Racing
- 2005 KTM 450 EXC Racing
- 2005 KTM 450 MXC USA
- 2005 KTM 450 SMR
- 2005 KTM 450 SX Racing
- 2005 KTM 50 Mini Adventure
- 2005 KTM 50 Senior Adventure

