2005 Kawasaki Vulcan 2000 gallery
2005 Kawasaki Vulcan 2000
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 2050.00 ccm (125.09 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 103.0 x 123.2 mm (4.1 x 4.9 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 9.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 340.2 kg (750.0 pounds) |
| Seat height: | 681 mm (26.8 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,735 mm (68.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 150/80-R16 |
| Rear tyre dimensions: | 200/60-R16 |
| Front brakes: | Double disc. 4-piston calipers. |
| Rear brakes: | Single disc. 2-piston calipers. |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 20.81 litres (5.50 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Black, Blue, Green |
News
-
Riding through the busy roads Kawasaki Ninja 250R
2015-03-23 17:06:41
This Kawasaki Ninja 250R is an entry level sports bike which can be well ridden in traffic roads also. For those who want to taste the sports bike, feeling can go for this bike.
The Kawasaki Ninja►
Read more...
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
...
Read more...
-
Rucker Performance Assassin bears a self-explanatory name
2015-03-27 02:29:23
This brand was created in 2004 with the founding of the company Rucker Performance Ent. (RP for short). Today RP offers an excellent range of impressive vehicles, what consists of four produced motorcycles: Assassin, Gauntlet, Predator, Vandal as...
Read more...
-
Roxon P-ONE 10/10 makes your city ride much easier
2015-03-27 02:22:43
From the moment they were created, motorcycles always attracted thousands and thousands of thrill-seekers, adrenaline and headwind junkies.
Today the bike is not necessarily a wild horse that will take you on the highway at breakneck speed....
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
-
Harley-Davidson FIST 1340 Heritage Softail
-
Harley-Davidson Dyna Glide Sturgis
-
Harley-Davidson 1340 Springer Softail (reduced effect)
Other motorcycles in 2005
- 2005 Husqvarna TE 610 e
- 2005 Husqvarna WR 125
- 2005 Husqvarna WR 250
- 2005 Husqvarna WRE 125
- 2005 Hyosung EZ 100 M
- 2005 Hyosung GF 125
- 2005 Hyosung GT 125 Naked
- 2005 Hyosung GT 250
- 2005 Hyosung GT 250 Comet
- 2005 Hyosung GT 650
- 2005 Hyosung GT 650 R
- 2005 Hyosung GT 650 S
- 2005 Hyosung GV 125 Aquila
- 2005 Hyosung GV 250 Aquila
- 2005 Hyosung GV 650 Aquila
- 2005 Hyosung KR 110
- 2005 Hyosung MS1 125
- 2005 Hyosung MS1 150
- 2005 Hyosung RT 125 Karion
- 2005 Hyosung SD 50

