2005 Kawasaki Vulcan800 Drifter gallery
2005 Kawasaki Vulcan800 Drifter
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 805.00 ccm (49.12 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 88.0 x 66.2 mm (3.5 x 2.6 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 9.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 245.8 kg (542.0 pounds) |
| Seat height: | 759 mm (29.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,615 mm (63.6 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/90-16 |
| Rear tyre dimensions: | 140/90-x16 |
| Front brakes: | Double disc. Hydraulic |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Starter: | Electric |
| Color options: | Black |
News
-
Riding through the busy roads Kawasaki Ninja 250R
2015-03-23 17:06:41
This Kawasaki Ninja 250R is an entry level sports bike which can be well ridden in traffic roads also. For those who want to taste the sports bike, feeling can go for this bike.
The Kawasaki Ninja►
Read more...
-
Experiencing speed run with Jinlun JL 125-9
2015-03-23 15:57:53
This bike was manufactured by the Chinese Jinlun makers. The Jinlun JL 125-9 is a 124 cc twin type engine with a chain driven transmission at the rear tyre.
The bike is considered to be as a...
Read more...
-
The Bajaj Avenger Lives On
2015-03-18 17:26:18
The Bajaj Avenger's first release was 2006. It is manufactured a company in India. That was far enough, and far more alterations and refinement were done to the bike.
It is manufactured in black, blue and red....
Read more...
-
Riding through the busy roads Kawasaki Ninja 250R
2015-03-23 17:06:41
This Kawasaki Ninja 250R is an entry level sports bike which can be well ridden in traffic roads also. For those who want to taste the sports bike, feeling can go for this bike.
The Kawasaki Ninja...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2005
- 2005 Derbi Boulevard 200
- 2005 Derbi Dirt Kid 100
- 2005 Derbi GPR 125 Nude
- 2005 Derbi GPR 125 Racing
- 2005 Derbi GPR 50 Racing
- 2005 Derbi GPR 80 Cup
- 2005 Derbi Mulhacen 659
- 2005 Derbi Senda DRD
- 2005 Derbi Senda Racer
- 2005 Derbi Senda X-treme
- 2005 Derbi Supermotard DRD
- 2005 Derbi Supermotard Racer
- 2005 Derbi Supermotard X-treme
- 2005 Diamo Cruiser
- 2005 Diamo Fury
- 2005 Diamo Retro
- 2005 Diamo Tracer
- 2005 Diamo Turista
- 2005 Diamo Velux
- 2005 Ducati 749

