2005 Honda CR125R gallery
2005 Honda CR125R
TYPE: Motocross
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 125.00 ccm (7.63 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 2 |
| Bore x stroke: | 54.0 x 54.5 mm (2.1 x 2.1 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 8.6:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 87.5 kg (192.9 pounds) |
| Seat height: | 947 mm (37.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,471 mm (57.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 80/70-21 |
| Rear tyre dimensions: | 100/90-19 |
| Front brakes: | Single disc. 2-piston calipers |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 7.57 litres (2.00 gallons) |
| Color options: | Red |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
Sanglas 400 Y: created to face the world
2015-03-31 01:03:18
Sanglas is a name of motorcycle brand which was created in Barcelona in 1942, but its production had been already ceased in 1981.
The Sanglas bikes became famous thanks to their large enough engine as for their...
Read more...
-
Samurai Chopper Type 1 challenges the race
2015-03-31 00:57:18
Zero Engineering is a Japanese company which is engaged in designing of custom bikes since 1992. It was founded in the Japanese city of Okazaki. But now it has a full representation in the United States, located in...
Read more...
-
Sachs SR 125: better than just a bike
2015-03-31 00:50:14
Even if you're a balanced and brooked no fuss person who used to ride slowly, this Sachs SR 125 bike will make you change your usual style. At the moment when you take the wheel of this "crazy...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2005
- 2005 TM racing SMX 660 F Competition
- 2005 Tomos Arrow
- 2005 Tomos LX
- 2005 Tomos MC 36
- 2005 Tomos MC 50 Junior
- 2005 Tomos MC 50 Senior
- 2005 Tomos MC 50 Senior Pro
- 2005 Tomos MC 80
- 2005 Tomos Revival
- 2005 Tomos Revival TS
- 2005 Tomos Sprint
- 2005 Tomos ST (A35)
- 2005 Tomos Streetmate
- 2005 Triumph America
- 2005 Triumph Bonneville
- 2005 Triumph Bonneville T100
- 2005 Triumph Daytona 650
- 2005 Triumph Daytona 955i
- 2005 Triumph Rocket III
- 2005 Triumph Speed Four

