2005 Honda CBR600RR gallery
2005 Honda CBR600RR
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 599.00 ccm (36.55 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | In-line four | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 67.0 x 42.5 mm (2.6 x 1.7 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 163.7 kg (361.0 pounds) |
| Seat height: | 820 mm (32.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,384 mm (54.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc. 4-piston calipers |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 18.16 litres (4.80 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Black, Black/Tribal, Metallic Silver/Black, Red/Black |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
Swift Drifter SS obtaining a unique design
2015-03-31 02:27:09
The "custom" word is used for the designation of a special class of motorcycles. In this case, we speak about really amazing and impressive vehicles.
They aren't manufactured commercially, only in a single or very small number,...
Read more...
-
Swaygo 575 EVR-1 - eco-friendly and impressive
2015-03-31 02:22:16
A majority of vehicles in the pavilion № 6 of the main motorcycle European exhibition, the Encima, took eco-friendly motorcycles, scooters and bicycles on electric.
However, today the electric motor won't surprise nobody. Among the manufacturers of...
Read more...
-
SVM XN 506, the eternal classic
2015-03-31 02:16:49
The modern variety of motorcycle models will confuse everyone. The thing is that currently there is a mixture of motorcycles in all classes.
Each manufacturer tends to highlight their bikes from the crowd, giving them additional properties...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2005
- 2005 Sherco 50 CC SM
- 2005 Sherco 50CC Enduro
- 2005 Sherco Champion 50 CC SM
- 2005 Sherco CityCorp 125 Enduro
- 2005 Sherco CityCorp 125 Supermotard
- 2005 Sherco Ipone 50 CC SM
- 2005 Sherco Shark 50 CC Enduro
- 2005 Sherco Shark 50 CC SM
- 2005 Skyteam ST110
- 2005 Skyteam ST125
- 2005 Suzuki 250 SB
- 2005 Suzuki Address 110
- 2005 Suzuki Address V100
- 2005 Suzuki Bandit 1200S
- 2005 Suzuki Boulevard C50
- 2005 Suzuki Boulevard C50 Black
- 2005 Suzuki Boulevard C50T
- 2005 Suzuki Boulevard C90
- 2005 Suzuki Boulevard C90 Black
- 2005 Suzuki Boulevard C90T

