2005 Honda CR250R gallery
2005 Honda CR250R
TYPE: Motocross
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 249.00 ccm (15.19 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 2 |
| Bore x stroke: | 66.4 x 72.0 mm (2.6 x 2.8 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 8.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 96.6 kg (213.0 pounds) |
| Seat height: | 942 mm (37.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,481 mm (58.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 80/70-21 |
| Rear tyre dimensions: | 110/90-19 |
| Front brakes: | Single disc. 2-piston calipers |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 7.57 litres (2.00 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Red |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
Mission: completed with Mission One
2015-03-30 02:58:57
The Mission One is a very trendy and sleek sports bike. But its main feature isthe electric powertrain. It is one of the most popular bikes of today and has quite the hefty price tag of $5,500 to...
Read more...
-
Minsk 12 - proven over time
2015-03-30 02:54:32
The Minsk 12 is a great bike if you are looking for a vintage, naked bike. This bike was first produced and manufactured in Belarus and many older models are still being sold, but this model is not...
Read more...
-
Mikilon CD125A, a bike with a funny brand name
2015-03-30 02:48:07
The Mikilon CD125A was first produced in 2008 and is considered to be in the motor cross category. This is a great bike for new racers and new riders in general.
The Mikilon CD125A features a single...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2005
- 2005 Harley-Davidson FLSTNI Softail Deluxe
- 2005 Harley-Davidson FLSTSCI Softail Springer Classic
- 2005 Harley-Davidson FXDCI Dyna Super Glide Custom
- 2005 Harley-Davidson FXDLI Dyna Glide Low Rider
- 2005 Harley-Davidson FXDWGI Dyna Wide Glide
- 2005 Harley-Davidson FXDXI Dyna Super Glide Sport
- 2005 Harley-Davidson FXSTBI Softail Night Train
- 2005 Harley-Davidson FXSTDI Softail Deuce
- 2005 Harley-Davidson FXSTI Softail Standard
- 2005 Harley-Davidson VRSCA V-Rod
- 2005 Harley-Davidson VRSCB V-Rod
- 2005 Harley-Davidson XL 1200 R Sportster
- 2005 Harley-Davidson XL1200C Sportster Custom
- 2005 Harley-Davidson XL883 Sportster
- 2005 Harley-Davidson XL883C Sportster Custom
- 2005 Hartford VR-200H
- 2005 Hartford VR-200X
- 2005 Honda 919 / CB900F
- 2005 Honda CB250 Nighthawk
- 2005 Honda CBF600N

