2005 Honda VTX1300R gallery
2005 Honda VTX1300R
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1312.00 ccm (80.06 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 89.5 x 104.3 mm (3.5 x 4.1 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 9.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 303.5 kg (669.0 pounds) |
| Seat height: | 695 mm (27.4 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,669 mm (65.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 140/80-17 |
| Rear tyre dimensions: | 170/80-15 |
| Front brakes: | Single disc. 2-piston calipers. |
| Rear brakes: | Single disc. 1-piston calipers. |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 18.16 litres (4.80 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Black, Metallic Silver, Candy Red, Magenta Metallic |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
The Daelim Roadwin 125, a racing demon
2015-03-24 18:35:25
For fans of racing scooters, the Daelim Roadwin 125 is a great find! Daelim has been making racing scooters for decades and continues to make and manufacture them. These bikes are some of the best quality scooters on...
Read more...
-
An easy-to-handle naked CZ 350 Twin
2015-03-24 18:30:23
This is one of the most classic bikes on the market right now. The CZ 350 Twin has been made and manufactured since the late 1970’s and is a very high-quality bike.
The CZ 350 Twin has...
Read more...
-
Current Motor Maxi Scooter looks incredibly trendy
2015-03-24 18:24:31
For fans of scooters, the Current Motor Maxi Scooter is a great purchase.
Being priced at anywhere from $7,000 to $8,000, these scooters are very popular among the most riders. With speeds up to about 60 miles...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2005
- 2005 Derbi Dirt Kid 100
- 2005 Derbi GPR 125 Nude
- 2005 Derbi GPR 125 Racing
- 2005 Derbi GPR 50 Racing
- 2005 Derbi GPR 80 Cup
- 2005 Derbi Mulhacen 659
- 2005 Derbi Senda DRD
- 2005 Derbi Senda Racer
- 2005 Derbi Senda X-treme
- 2005 Derbi Supermotard DRD
- 2005 Derbi Supermotard Racer
- 2005 Derbi Supermotard X-treme
- 2005 Diamo Cruiser
- 2005 Diamo Fury
- 2005 Diamo Retro
- 2005 Diamo Tracer
- 2005 Diamo Turista
- 2005 Diamo Velux
- 2005 Ducati 749
- 2005 Ducati 749 Dark

