2002 Ducati Monster 620 i.e. gallery
2002 Ducati Monster 620 i.e.
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 618.00 ccm (37.71 cubic inches) | Power: | 60 |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 80.0 x 61.5 mm (3.1 x 2.4 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 10.7:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 177.0 kg (390.2 pounds) |
| Seat height: | 770 mm (30.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,440 mm (56.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/60-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 160/60-ZR17 |
| Front brakes: | Dual disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 15.00 litres (3.96 gallons) |
News
-
Loving for speed with Ducati 1199 Panigale
2015-03-25 21:58:11
The Ducati 1199 Panigale is one of the sleekest and sportiest bikes out on the market today. It is still being sold and produced, and riders love how they look on this bike - pretty is as pretty►
Read more...
-
The Matchless G 80 E one of the vintage bikes from the late 80s
2015-03-30 02:19:07
The Matchless G 80 E is one of the vintage bikes from the late 1980’s, with models being produced well into 1988. This bike is in the category of classic motorcycles and is one of the best for...
Read more...
-
XOR XO2 125: you have never met such a compact scooter before!
2015-03-28 01:26:37
The demand for fast electric scooters seems to be solved for a nearest future. A XOR XO2 125 scooter with a quiet modest design from the XOR Motors in 8-kilowatt version took this honored place. With exceptional power,...
Read more...
-
Xmotos XB-21 leading the sales race
2015-03-28 01:17:33
Motorcycles under the Xmotos brand have gained an immense popularity not only among the restless teenagers, but among more modest fans of fast driving.
Accurate as a watch its production line, professional staff experience and original ideas...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2002
- 2002 BMW K1200LT
- 2002 BMW K1200RS
- 2002 BMW R1100S
- 2002 BMW R1150GS
- 2002 BMW R1150R
- 2002 BMW R1150RS
- 2002 BMW R1150RT
- 2002 BMW R1200 Avantgarde C
- 2002 BMW R1200C
- 2002 BMW R1200C Independent
- 2002 BMW R850R
- 2002 BMW R850RT
- 2002 BMW Scarver
- 2002 Buell Blast
- 2002 Buell M2 Cyclone
- 2002 Buell S3T Thunderbolt
- 2002 Buell X1 Lightning
- 2002 Buell X1W White Lightning
- 2002 Buell XB9R Firebolt
- 2002 Cagiva Mito 125

