2013 Ducati Monster 696 20th Anniversary gallery
2013 Ducati Monster 696 20th Anniversary
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 696.00 ccm (42.47 cubic inches) | Power: | 78,85 |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 88.0 x 57.2 mm (3.5 x 2.3 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 10.7:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 161.0 kg (354.9 pounds) |
| Seat height: | 770 mm (30.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,450 mm (57.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/60-17 |
| Rear tyre dimensions: | 160/60-17 |
| Front brakes: | Double disc. Four-piston calipers. |
| Rear brakes: | Single disc. Two-piston calipers. |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 15.00 litres (3.96 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Red/bronze |
News
-
Loving for speed with Ducati 1199 Panigale
2015-03-25 21:58:11
The Ducati 1199 Panigale is one of the sleekest and sportiest bikes out on the market today. It is still being sold and produced, and riders love how they look on this bike - pretty is as pretty►
Read more...
-
XOR XO2 125: you have never met such a compact scooter before!
2015-03-28 01:26:37
The demand for fast electric scooters seems to be solved for a nearest future. A XOR XO2 125 scooter with a quiet modest design from the XOR Motors in 8-kilowatt version took this honored place. With exceptional power,...
Read more...
-
Xmotos XB-21 leading the sales race
2015-03-28 01:17:33
Motorcycles under the Xmotos brand have gained an immense popularity not only among the restless teenagers, but among more modest fans of fast driving.
Accurate as a watch its production line, professional staff experience and original ideas...
Read more...
-
Xispa 25 reflecting a modern pitbike trend
2015-03-28 01:10:10
Pitbikes are considered to be a new trend in the modern production of motorcycles. These small-sized vehicles were specially designed for children as a way to teach them how to manage a real vehicle. But don't be afraid!...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2013
- 2013 Suzuki Intruder M1800RZ
- 2013 Suzuki Intruder M800
- 2013 Suzuki RM 85
- 2013 Suzuki RM 85 L
- 2013 Suzuki RM-Z250
- 2013 Suzuki RMX450Z
- 2013 Suzuki RMZ 450
- 2013 Suzuki SFV650
- 2013 Suzuki SFV650 ABS
- 2013 Suzuki SFV650 ABS Sports Tourer
- 2013 Suzuki SFV650AZ
- 2013 Suzuki ST250 E Type
- 2013 Suzuki SV 650 S
- 2013 Suzuki TU250X
- 2013 Suzuki V-Strom 1000
- 2013 Suzuki V-Strom 1000 Adventure
- 2013 Suzuki V-Strom 650 ABS
- 2013 Suzuki V-Strom 650 ABS Adventure
- 2013 Suzuki V-Strom 650 ABS Grand Tourer
- 2013 Suzuki V-Strom 650 ABS Tourer

