2005 Honda VTX1300C gallery
2005 Honda VTX1300C
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1312.00 ccm (80.06 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 89.5 x 104.3 mm (3.5 x 4.1 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 9.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 290.8 kg (641.0 pounds) |
| Seat height: | 686 mm (27.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,637 mm (64.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 110/90-19 |
| Rear tyre dimensions: | 170/80-15 |
| Front brakes: | Single disc. 2-piston calipers. |
| Rear brakes: | Single disc. 1-piston calipers. |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 18.16 litres (4.80 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Black, Bright Blue Metallic, Titanium, Candy Red |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
Senke SK 100, a lonely traveler
2015-03-31 01:27:00
The Senke company released 4 models of motorcycles till nowadays. Its production could be offered to different customer groups, but for those who like light move, we recommend paying attention to the Senke SK 100 motorcycle.
This...
Read more...
-
Scorpa T-Ride 250F conquers the challenges
2015-03-31 01:20:43
Today, there is a plenty of choices concerning the different motorcycles. They are created for different purposes according to their design and specifications.
Among a wide range of two-wheeled vehicles the urban scooters are allocated, whose compact...
Read more...
-
Schwinn Hope 150: a cute pinkie scooter for ladies only
2015-03-31 01:14:10
If speak honestly, the first time I saw this scooter, I couldn't shake the one thought. Its pale pink color hints for what a reason this vehicle was developed and for whom.
Of course, it's hard to...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2005
- 2005 Malaguti Grizzly 12
- 2005 Malaguti Madison 125
- 2005 Malaguti Madison 200
- 2005 Malaguti Madison 400
- 2005 Malaguti Phantom Max 125
- 2005 Malaguti Phantom Max 200
- 2005 Malaguti Yesterday 50
- 2005 MBK Booster
- 2005 MBK Booster 12 inch
- 2005 MBK Booster Naked
- 2005 MBK Booster NG
- 2005 MBK Flame X
- 2005 MBK Flipper
- 2005 MBK MachG AC
- 2005 MBK MachG LC
- 2005 MBK Nitro
- 2005 MBK Ovetto
- 2005 MBK Skyliner 125
- 2005 MBK Skyliner 180
- 2005 MBK Stunt

